Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanVictor Hugo1829
Karakterler

Ölüm Mahkumu: 26 yaşında, Suç ve ismi yazar tarafından belirtilmemiştir. Konunun önyargılı olmaması nedeniyle böyle bir detaya yer verme ihtiyacı hissetti.

İdam Mahkumunun kızı: Son kez veda etmeye ve babasını görmeye geliyor. Kitabın bu bölümünde yer almaktadır.

Kürek Mahkumları: Yazar, idam mahkumunu iç sesiyle analiz etmiştir. Bu tutukluların isimleri veya kimlikleri kitapta yer almıyor.

Konusu

Bir cinayet nedeniyle ölüm cezasına çarptırılan bir adam, 6 hafta boyunca ölümü bekleyen bir mahkum. İlk başta kurtulacağına dair bir umudu olan ve daha sonraları bu umutları yok olan mahkum, annesini, karısını ve kızını düşünmeye başlar. Nihayet beklenen an gelir.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü Özeti

Cinayetten yargılanan mahkum, duruşmasının ardından ölüm cezasına çarptırılır. Mahkeme, bu tutukluya beş hafta sonra idam cezası verdi. Her şeyden önce, hala affedileceği ümidine sahiptir ve bu süre zarfında af çıkarılması veya ölüm cezasının hapse çevrilmesi ihtimaliyle dikkatini dağıtır.

Mahkum, idam cezasından sonra tam beş hafta boyunca sürekli olarak ölümü düşünür. Ölümden önce idam edilme ve ölme düşüncesi onu öldürmeye başlamıştır. Tüm ruhu daralmış, tüm ruhu ölüm düşüncesine saplanmıştır.  Ölme korkusu egosunun her noktasına nüfuz ederek. Yaşadığı her saniye ölümüyle ilgili ayrıntıları kurguluyor. Ölümünü bekleyen mahkum, ruhunda birçok değişikliğe uğrar, hayata ve insanlığa karşı tüm hisleri de değişir.

Nihayet infaz günü geldi ve meydana gelen değişikliklerden idam edileceği gün anlaşıldı. Gardiyanlar, esiri almak için hücresine gelir. Korkuyla titremeye başlayan tutuklu, geride bıraktığı kızı, karısını ve annesini düşünür ama en çok da kızını düşünür ve çok üzülür. Çünkü son kez kızını görmeye getirdiler ve küçük kız babasını tanıyamamıştır.

Bu odada tutukluların ölüme götürülmeden önce duvarlara yazdıkları yazıları dikkatle okur. Makaleleri ne kadar çok okursa o kadar gerginleşir. Dışarıda toplananlar infazı bekliyor, bağırıyor, çağırıyor ve ortalığı panayıra çeviriyor. Birçoğu, infaz sahnesini izlemenin zevkini bir an önce duymak için sabırsızlanıyor.

-“Bağlayın ellerini, çırpınmasın ölüme giderken! Saçlarını da tıraş edin, kesilen kafası güzel görünsün! Gömleğinin boynunu kesmeyi unutmayın, bıçak güzelce koparsın kafasını! 

-Ha birde söyleyin dışarıdaki insanlara, az kaldı istedikleri vahşet gelmek üzere!

-Merhamet diyorum, doğadaki tüm canlılarda sınırsızca bulunan merhamet neden biz insanoğlunda yok” “Merak ediyorum, giyotinle olmasa da insanların canını vahşice alan ve buna seyirci kalan milyonlar hala neden kana doymuyor?”-

Victor Hugo

“Bu kitabın ortaya çıkış nedenini anlayabilmemiz için önümüzde iki seçenek var: Ya gerçekten sefil bir adamın son düşüncelerini yazmış olduğu sararmış; düzensiz bir kağıt tomarı söz konusudur ya da bu adam; bir insana, sanatın yararına doğayı inceleyen bir hayalpereste, bir filozofa, bir şaire rastlamıştır, kim bilir? Belki de kendisine egemen olan ya da daha doğrusu kendisini teslim ettiği ve ancak bu kitaba aktararak kurtulabildiği bir düşlemdi onun bu düşüncesi. Okur, bu iki açıklamadan istediğini seçebilir, istediği gibi yorumlayabilir.”

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Ana Fikri

İdam gibi bir cezanın insanlık tarafından izlenilmesi ve bundan mutluluk duyması insanlık dışı bir adımdır.

Victor Hugo’nun içerik olarak bu romandaki amacı çok yalın, çok açık: İdam cezasının hem trajik, hem de saçma yanını göstermek.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 4.1]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular