Veronika Ölmek İstiyor

Veronika Ölmek İstiyor – Paulo Coelho

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PsikolojiPaulo Coelho1998
Karakterler

Mari: Aklı yerinde olmasına reğman çevredekilerle uyum halinde olmaması göz önüne alınarak akıl hastahanesine yatırılmıştır. Bu akıl hastahanesinde hastaların iyileşmesine katkı sağlaması için hastalarla beraber kalmaktadır. Günümüzde bu karakterde kişilere rastlanılabilir. Çünkü hayata hep olumlu bakan, anlayışlı biridir.

Eduard: Ailesinin kurmuş olduğu yoğun baskılar neticesinde hasta olarak akıl hastahanesine yatan Şizofren tanısı konulan bir hastadır. Birkaç kişi dışında kimse ile yakınlık kurmayan ve herkesin onu anlamayacağını düşünen bir hastadır.

Veronika : Romanımızın kahramanı olan Veronika her istediğini yapmak ve bu nedenden sürekli arayışta olan ve tek istediğininde mutlu ve huzuru olmasından geçer.

Konusu

Genç yaşta bir kızın renkli, huzur ve mutlu günleri bulmak adına vermiş olduğu bir yolcuğu anlatmaktadır. Bu yüzden akıl hastahanesine düşerek farklı ortamlar keşfederek farklı sorunlardan arayışlara girmektedir. Bazen bir kaçışın hatalarını yaşarız bazen de bu kaçıştan doğan güzel günleri.

Veronika Ölmek İstiyor Özeti

Veronika isimli kahramanımız hayattan zevk almayan ve görünüşte her istediğine sahip olan ama mutluluğun tadını alamamış genç ve güzel bir kızdır. Sıradan olmaktan nefret eder. Bir gün hayatına son vermeye karar verir. Uyku hapı ile intihara kalkışır. Fakat bunu denedikten sonra kendine geldiğinde gerçekten farklı dünyada bulur kendini; Veronika artık hastahanededir. Ülkenin en ünlü akıl hastahanesi olan bu yerde her türlü insanla karşılaşılması mümkündür. Burada Veronika değişik karakterde kişilerle tanışır. Ayrıca şizofren bir erkeğe yakın ilgi duyar. Kahramanımız, dışarıda yapmak isteyip yapamadığı her işi burada yapar. Çünkü burası deliler hastahanesidir; hiç kimse burada –diğerlerine zarar vermemek sureti ile- yaptığı işlerden yadırganmaz. Burada tanıştığı kişiler ve yaptığı her iş onu hayata döndürür. Fakat zaman gün geçtikçe kısalmaktadır. Çünkü kahramanımızın intihar için aldığı haplar onun öleceği günü belirlemiştir, en azından doktor böyle söylemiştir.

Veronika gün geçtikçe değişmekte, şizofren olan Eduard’a daha da yakınlaşmaktadır. Doktoru da Veronika hakkında olumlu düşünmektedir. Fakat kahramanımızın öleceği zaman da yaklaşmıştır. Hayatının kalan bölümünü dışarıda geçirmek isteyen genç kız, arkadaşı Eduard ile kaçmaya karar verir. Doktorunun söylediğine göre son 24 saate girmişlerdir. O gün hastahaneden kaçarlar ve ikisi mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmeye çalışırlar, hastahaneye alıştıklarından dışarıda halka göre farklı davranışlarda bulunurlar fakat sonradan çevreye ayak uydururlar. Veronika 2 gün geçmesine rağmen ölmemiştir. Herkes bunun nedeni hayata sımsıkı bağlanması olarak yorumlamaktadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 11 Ortalama: 4]
Önceki KonuPaulo Celho Sözleri
Sonraki KonuCasus
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
gulru
gulru
8 ay önce

‘Taştan fışkıran bir pınar ol, suyu tutan bir kuyu olma ‘

Sonuna kadar merakla okuduğum güzel bir kitap.

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular