Ana SayfaKişisel GelişimHer Şey Seninle Başlar

Her Şey Seninle Başlar

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Tür:Kişisel Gelişim
Yazar:Mümin Sekman
Yayınlanma Tarihi:2005
Yayınevi:Alfa Yayıncılık
Konusu

Kişisel gelişim kitaplarından bir diğeri olan Her şey Seninle Başlar, hayatı yeniden şekillendirme aracı olarak, kendi ayakları üzerinde durmak, kendi kanatları ile uçmak, başkalarına bağımlı olmadan yaşamak isteyenler için yazılmış bir kılavuz kitap niteliğindedir. Aynı zamanda felsefe ve tekniği ile bir başarı ideolojisini savunmaktadır.

Her Şey Seninle Başlar Özeti

Yaşamımızın çeşitli dönemlerinde zorlandığımız anlar olur. Bu anların üstesinden çok azımız gelirken diğerlerimiz  çabalamamıza  rağmen başarısız olur. Ve kendimize neden başarısız olduğumuzu sorarız. Başarılı olmamızı engelleyen sebepleri bu kitabımızda buluyoruz. Bunlardan ilki Atalet yani eylemsizlik hali. Fizikteki eylemsizlik ilkesine göre cisim üzerine etki eden net kuvvet sıfır olduğu durumda cisim duruyorsa durmaya devam edecektir. Hareket halinde ise hareketini sürdürecektir. Bizlerde öyle değil miyiz ?  Motivasyonumuz düştüğünde hiçbir şey yapmak istemez  harekete geçmeyiz. Cam Tavan Sendromu, bilim adamları  bir grup pireyi cam bir fanusa koyup cam kapak ile üstünü kapatırlar ve zemini yavaş yavaş ısıtmaya başlarlar. Isıdan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar fakat kapağa çarpıp düşerler. Bu durum tekrarlanır ve yine aynı şey olur. Bir süre sonra kapak kaldırılsa da pireler fanustan kurtulmazlar çünkü kapağa çarpa çarpa 30cm den daha az zıplamaları gerektiğini öğrenmişlerdir. Bizlerde hayatımız boyunca ne olduğunu anlayamadığımız sorunlar yaşayabiliriz. Pireler gibi davranıp durumu kabullenirsek kendi fanusumuzun içinde öylece kalırız. Bir konu üzerinde çalışıp sürekli  başarısız olduğumuzda ise artık sonucu değiştiremeyeceğimizi düşünür ve kendimize olan inancımızı kaybederiz. İşte buna da öğrenilmiş çaresizlik diyoruz. Bazen de içinde bulunduğumuz durumun değişmez olduğuna çevremizdekiler bizi inandırır bu duruma da öğretilmiş çaresizlik deniyor. Bu kavramları bir kez daha kitabımızla hatırlamış oluyoruz. Hikayeler ile  bizlere öğrenilmiş çaresizliği anlatarak, başarılı olmanın ve başarmanın da öğrenilebileceğini vurgularken aynı zamanda düşündürüyor. Başarı ve mutluluk arasındaki ilişkiyi  açıklayan yazarımız gözlemlerine dayanarak bizlere  ip uçları da veriyor.

Her şey düşüncede başladığı için bu konuda kalıplaşmış düşüncelerimizle mücadele etmek istiyorsak akıcı bir üslup ve sohbet havasında yazılmış bu kitabı okuyabiliriz.

‘Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz.’ Her şey sizin elinizde. Keyifli okumlalar…

Her Şey Seninle Başlar – Kitap Açıklaması

Çaresizlik öğrenilmiştir. Başarılı olmak da öğrenilebilir. Sende sandığından fazlası var! Gelebileceğin en iyi yerde değilsin. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgarı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren! Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Her şey seninle başlar! Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın. Hayatta ya tozu dumana katarsın, Ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular