Ana SayfaHikayelerKerem ile Aslı

Kerem ile Aslı

Kerem ile Aslı – Kolektif

Tür:Hikayeler
Yazar:Kolektif
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Dekalog Yayınları
Karakterler

Kerem: Halk şairlerinin geleneksel yapısına uygun, sade bir dille aşk sözleri söyleyen duyarlı bir şairdir. Asıl adı Mirza Bey’dir. Ermeni bir keşişin kızı olan Aslı’ya aşık olur. Çeşitli zorluklar sonucunda Aslı ile tanışır. Aslı’nın evlendiği gece giydiği büyülü bir elbisenin önünde iç çekişiyle küle döner.

Aslı: Ermeni bir rahibin kızıdır. Asıl adı Kara Sultan’dır. Babası, Kerem ile evlenmesine izin vermez ve onu sürekli başka diyarlara götürür. Evlendikleri gece Kerem’in kül olduğu sırada Kerem’den çıkan alevlerle saçları tutuşan Aslı, Kerem’den sonra ölür.

Padişah: Kerem’in babasıdır.

Hanım Sultan: Kerem’in annesidir.

Rahip: Aslı’nın babasıdır.

Rahibin Karısı: Aslı’nın annesidir.

Sofu: Kerem’in yanından ayrılmayan arkadaşıdır.

Külhan Beyi: Halepli bir kabadayıdır.

Konusu

Kerem ve Aslı’nın hikâyesinde Kerem Müslümandır; Âşık olduğu kişi keşişin kızıdır. Hikâye, bu dini farklılıklar üzerindeki çatışmayı konu ediniyor.

Kerem’in Allah aşığı olması ve mucizeler göstermesi de hikâyede İslam’ı kabul edenlerin din anlayışını yansıtmaktadır.

Kerem ile Aslı Özeti

Bir zamanlar yaşlı bir İsfahan Sultanı, miras bırakacak evladı olmadığı için üzülür. Padişahın Rahip diye hitap ettikleri bir yardımcısı vardır. Rahibin padişah için diktirdiği bir elma ağacı vardır ve padişah yılında herkesi kıskandıracak yakışıklı bir oğlu doğar. Bu çocuğa yiğitliği nedeniyle Kerem denir. Rahibin bir de Aslı adında güzeller güzeli bir kızı vardır. Bu iki genç çocukluklarını birlikte geçirirler. Kerem’in Sofu adında bir arkadaşı vardır. Kerem, bir gün Sofu ile gezerken Aslı ile karşılaşır. Kerem’in dili tutulmuştur ve bir daha konuşamaz. Bir süre sonra Aslı ortadan kaybolur. Kerem, Aslı’yı bulmak için yola çıkar. Yolda karşısına çıkan herkese Aslı’yı sorar. Yolda tanıştığı kızları Aslı’ya benzetir. Bir gün Sofu, Kerem’e gelir. Kerem’e Aslı’nın başkasıyla evleneceğini söyler. Kerem bunu duyar duymaz Aslı’nın evine gider.

Aslı ve Kerem o gece evlenir. Rahip, düğün sırasında Kerem’e büyü yapar ve düğünden sonra Kerem ve Aslı yorgun argın evlerine dönerler. Kerem paltoyu çıkarmak için düğmelerini açar ama düğmeler tekrar iliklenir. Daha sonra Kerem birkaç kez cübbeyi çıkarmaya çalışır ama çıkaramaz. Artık daraldığı için yorgunluktan bir ‘oh’ çeken Kerem, ağzından çıkan ateşle yanmaya başlar. Aslı, Kerem’i söndürmesi için ona su verir ama bu sefer ateş daha da güçlenir. Birkaç dakika içinde Kerem yanmaktan küle dönüşür. Aslı kederinden çığlıklar atarken Kerem’in küllerine değen saçları tutuşur ve o da yanarak ölür.

Kerem ile Aslı – Kitap Açıklaması

İran’ın Isfahan şehrinde adaleti ile ün salmış, merhameti dillerde dolanan bir Şah yaşardı. Bu Şah’ın en yakın arkadaşı Ermeni bir papazdı.

Her şeyi dört dörtlük olan bu Şah’ın tek eksiği, bir çocuğu olmamasıydı. Ne yapıp ettiyse de bir çocuk sahibi olamamıştı. Bunun üzüntüsü her geçen gün onu yiyip bitiriyordu.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
bushra
bushra
Ziyaretçi
9 ay önce

.

En son 9 ay önce, bushra tarafından düzenlendi

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular