Victor Hugo

Doğum:1802, Besançon – Fransa
Ölüm:1885, Paris – Fransa
Meslek:Şair, Oyun, Roman, Deneme Yazarı ve Devlet Adamı

Victor Hugo Kimdir?

Victor Hugo, Joseph Léopold Sigisbert Hugo’nun (1773–1828) ve Sophie Trebuchet’in (1772–1821) üçüncü oğluydu; Abel Joseph Hugo (1798-1855) ve Eugène Hugo (1800-1837) adında iki ağabeyi vardı. 1802’de Besançon’da doğdu. Napolyon’un bir kahraman olduğunu düşünen özgür fikirli bir cumhuriyetçiydi. Katolik bir Kraliyetçiydi, annesi 1812’de Napolyon’a karşı komplo kurmaktan idam edilen General Victor Lahorie’ye aşık olduğu sanılıyordu.

Hugo’nun çocukluğu ülkede siyasi bir karmaşıklık döneminde geçti. Napolyon, doğumundan iki yıl sonra İmparator ilan edildi ve 18 yaşındayken Bourbon Monarşisi yeniden kuruldu. Hugo’nun ailesinin karşıt dini ve siyasi görüşleri, Fransa’da hakimiyet için mücadele eden güçleri yansıtıyordu. Hugo’nun babası, İspanya’da mağlup olana kadar orduda yüksek rütbeli bir subaydı.

Babası subay olduğu sürece aile sık sık taşınır ve Hugo bu yolculuklarda çok şey öğrenirdi. Çocukken Napoli’ye giderken uçsuz bucaksız dağ geçitlerini ve karlı zirveleri, muhteşem Akdeniz mavisini ve Roma kutlamalarını görmüştür. 5 yaşında olmasına rağmen 6 aylık bu yolculuğu hep aklında tuttu. Aile, birkaç ay Napoli’de kaldı ve doğrudan Paris’e dönüş yaptı.

Sophie, askeri hayatın getirdiği yorucu yolculuklar ve kocasının inancının zayıflığından kaynaklanan anlaşmazlıklar nedeniyle 1803 yılında Leopold’dan bir süre ayrılarak üç çocuğuyla Paris’e yerleşti. Bundan sonra Hugo’nun eğitimine ve yetiştirilmesine odaklandı. Bu nedenle, Hugo’nun ilk kariyerinin şiir ve kurgu çalışmaları, annesinin krala olan inancının ve bağlılığının bir yansımasıydı. Ancak Fransa’daki 1848 Devrimi’nin önderlik ettiği olaylar sırasında Katolikler, Kraliyet yanlısı eğitime isyan ettiler ve Cumhuriyetçiliği ve Özgür düşünceyi desteklemeye başladılar.

Evliliği ve Çocukları

Gençliğinde aşık oldu, annesinin isteklerine meydan okudu ve çocukluk arkadaşı Adèle Foucher (1803-1868) ile gizlice nişanlandı. Annesiyle olan yakın ilişkisi nedeniyle, 1822’de Adèle ile evlenmek için annesinin ölümüne (1821) kadar bekledi.

Adele ve Victor Hugo’nun ilk çocuğu Leopold 1823’te doğdu ancak doğduktan kısa süre sonra öldü. Ertesi yıl kızları 28 Ağustos 1824’te Léopoldine’de dünyaya geldi. 4 Kasım 1826’da doğan Charles, 28 Ekim 1828’de François-Victor ve 24 Ağustos 1830’da doğan Adèle izledi.

Hugo’nun en büyük ve en sevdiği kızı Léopoldine, Charles Vacquerie ile evlendikten kısa bir süre sonra 1843’te 19 yaşında öldü. 4 Eylül 1843’te Seine’de boğuldu. Gemi alabora olurken, ağır eteği tarafından aşağıya çekildi ve kocası Charles Vacquerie onu kurtarmaya çalışırken öldü. O sırada metresiyle Fransa’nın güneyini gezen Hugo, yaşadığı kafede okuduğu bir gazeteden kızının ölümünü öğrendi.  Daha sonra kızının hayatı ve ölümü hakkında birçok şiir yazdı. Bir biyografi yazarına göre, bundan asla vazgeçmedi. En ünlü şiiri Demain, des l’aube kızının mezarına yaptığı ziyareti anlatıyor.

Sürgün ve Dönüş

III. Napolyon’un 1851 sonundaki askeri darbesi nedeniyle sürgüne gitti. Fransa’dan ayrıldıktan sonra Kanal Adaları’na gitmeden önce kısa bir süre Brüksel’de yaşadı. 1852’den 1855’e kadar Jersey’de yaşadı. 1855’te 15 yıl yaşayacağı Guernsey’e taşındı. III. Napolyon 1859’da genel af ilan ettiğinde ülkesine dönme fırsatı buldu, ancak sürgünde kalmayı seçti. Kayıp Fransa-Prusya Savaşı’nın bir sonucu olarak III. Napolyon iktidardan çekilmek zorunda kalınca ülkesine döndü. Paris Kuşatmasından sonra Guernsey’e geri döndü ve 1872 ile 1873 yılları arasında orada kaldı ve hayatının geri kalanını Fransa’da geçirmek için geri döndü.

Ölümü

Victor Hugo, 22 Mayıs 1885’te 83 yaşında zatürreden öldü. Ülkede bir yas havası hüküm sürdü. O sadece saygın bir edebi şahsiyet değil, aynı zamanda Fransa’da Üçüncü Cumhuriyet’e ve demokrasiye yön veren bir devlet adamıydı. Zafer Takı’ndan  gömüldüğü Panthéon’a götürüldüğü Paris’teki cenazesine iki milyondan fazla insan katıldı. Hugo, Alexandre Dumas ve Émile Zola gibi önemli yazarlarla Panthéon’da yatıyor. Fransa’daki birçok önemli yerlere onun adı verildi.

Hugo ölmeden önce arkasında son sözleri olarak yayınlanacak beş cümle bıraktı;

Fakirlere 50.000 frank bırakıyorum. Mezarlığa onlara mahsus cenaze aracı ile nakledilmek istiyorum. Hiçbir kilisenin benim için ayin yapmasını istemiyorum. Bütün ruhlardan benim için dua etmelerini rica ediyorum. Tanrı’ya inanıyorum.

Victor Hugo Eserleri

Roman

Victor Hugo’nun Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Victor Hugo’nun sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular