Trevanian

Doğum:1931, New York – ABD
Ölüm:2005, West Country
Meslek:Yazar

Trevanian Kimdir?

Dünyadaki okurları tarafından en fazla bilinen ismi Trevanian olmasına rağmen Whitaker, Nicholas Seare, Benat LeCagot, Edouard Morin takma adlarını da kullanarak eserler yayımlamıştır. Diğer isimler hakkında bir yorumda bulunamayız ancak Trevanian’ı kullanmasının sebeplerinden biri eşinin İngiliz tarihçi G.M. Trevelyan’a olan hayranlığı olduğu bilinmektedir.

Trevanian Reportajı

Alexandra Whitaker : “Babam uzun yıllar üniversitede hocalık yaptı ve akademik yazılarını, kitaplarını gerçek adıyla yayınladı. Bir karışıklık olmaması için de romanlarında başka isimler kullandı. Babam gerilim, polisiye gibi türlerde Trevanian adını kullandı. Fakat aklında aşk, western, korku gibi başka türlerde de yazmak fikri hep vardı, çünkü belirli bir türün sınırları içinde sıkışıp kalmak ona göre dünyanın en sıkıcı şeyiydi. Yayıncılarıysa başka alanlara el atmasını istemiyordu.”

Whitaker, Washington Üniversitesi’nde lisans ve master programlarını bitirir bitirmez doktorasını Northwestern Üniversitesi’nde tamamlar. Ardından da bir süre Teksas Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nün başkanlığını yürütür. Master tezi olarak yazdığı oyun “Eve of the Bursting” kendi adıyla yazdığı ilk eserdir ve sahneye konur. 1949-53 arasında Amerikan Donanması’nda görev yapar, daha sonra ise kazandığı Fulbright bursu ile akademik hayatını sürdürmek üzere İngiltere’ye döner.

“Trevanian” adıyla yazdığı casusluk ve macera romanlarıyla büyük bir üne sahip olan Rod Whitaker, kendi adının dışında, “Nicholas Seare” ve “Benat LeCagot” gibi birçok takma isimle değişik konularda eserler yayımladı.

Katya’nın Yazı, Şibumi, Hesaplaşma, Yirminci Mil Türkçeye çevrilen ve en bilinen kitaplarıdır. Şibumi (Shibumi) adlı macera romanı dünyada satış rekorları kırmıştır(Şibumi). Yazarın Yayımlanmış 10 kadar romanı 5 milyonun üzerinde satış yapmıştır. Türkçeye İnfazcı adıyla çevrilen ilk romanı The Eiger Sanction, ünlü oyuncu / yönetmen Clint Eastwood tarafından sinemaya kazandırılmış ve çok başarılı performans göstermiştir.

Trevanian Eserleri

Trevanian Adıyla
  • Shibumi (Şibumi)
  • The Eiger Sanction (İnfazcı)
  • The Loo Sanction (Hesaplaşma)
  • The Main (Kasaba)
  • The Summer of Katya (Katya’nın Yazı)
  • Incident at Twenty-Mile (Yirminci Mil)
  • Hot Night in The City (Kentte Sıcak Gece)
  • The Crazyladies of Pearl Street (İnci Sokağı)
Kendi Adıyla (Rodney Whitaker)
  • The

Trevanian’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Trevanian’ın sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular