Korkusuz Cengaver

Korkusuz Cengaver – Ahmet Yılmaz Boyunağa

Tür:Araştırma – Tarih
Yazar:Ahmet Yılmaz Boyunağa
Yayınlanma Tarihi:2010
Yayınevi:Genç Timaş
Karakterler

Ahmet: Ahmet adında deli dolu, cesaretli, vatansever bir cengaverdir. İyi Rumca konuşur. Padişah tarafından Konstantiniye görevlendirilmek için gider.

Elen: Cenevizliler tarafından kaçırılmaya çalışan Rum kızdır. Ahmet tarafından kurtarılır.

Niko: Elen’in babasıdır. Elen’i kurtardığı için Ahmet ile tanışıp, Hanında misafir eder.

Savapolos: Cenevizliler ‘de yaşayan zorba bir adamdır. Ahmet’in Elen’i kurtardığını duyar ve övgü ile bahsedilen Ahmet ile kavgaya tutuşmak ister.

Konusu

Kitap, Yirmi iki bölümden oluşuyor. Padişah tarafından atanan ve Konstantinopolis’e giden Ahmet adlı bir gencin oradaki Rumlar arasındaki izlenimlerini konu almaktadır.

Korkusuz Cengaver Özeti

Komutan Laskarides, Sultan Murat’ın ölüm haberini Vasileas Konstantin Dragazes’e iletir. Komutanın büyük bir ödül almasını sağlayan bu haber, Vasileas’ın II. Mehmet’e tehdit mektubu yazmasına neden olur. Ancak mektup, Vasileas’ın beklediğinin tam tersi bir etki oluşturur.

Fetih hazırlıkları yapan Sultan II. Mehmet, Gelibolu’daki ev sahibinin oğlu Murat’ı özel bir görev için Edirne’ye davet eder. Ahmet Edirne’ye vardığında padişahla görüşür ve görevini öğrenir. Rumları çok iyi tanıyan ve çok iyi Rumca bilen Ahmet, görevi için Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’e gider. Kalacak yer ararken Cenevizlilerin yolda bir kızı kaçırmaya çalıştığını görür. Kızın babası çığlık atıp yardım isterken, kimsenin bir şey yapmaması Ahmet’i çok şaşırtır. Kim olursa olsun mazlumlara yardım etmesi gerektiğini düşünerek kızı kurtarır. Bu sefer şaşırma sırası Rumlardadır, çünkü Cenevizlilere karşı çıkmaya cesaret edemezken tanımadıkları bir genç, Cenevizlileri tek başına yener.

Kızın babası Niko, Ahmet’le tanışır ve Ahmet’in kalacak bir yer aradığını öğrenir. Böylece minnettar olduğu bu genç adama hanında kalmasını söyler. Ahmet, Niko’nun hanına yerleşirken insanlar da ondan övgüyle bahseder. O yerlerin zorbası Savapolos da bu sözleri duyar. Herkesin bahsettiği bu genç adamı görmek için adamlarıyla birlikte Niko’nun hanına gider. Ahmet’i handa yemek yerken görünce onunla alay eder ve kavga çıkarır. Böylece çıkıp kavgaya tutuşurlar ve Ahmet, Savapolos’u ve adamlarını döver.

Ahmet bir sabah büyük bir gürültüyle uyanır ve Türklerin surlara geldiğini öğrenir. İçinde içe mutludur ve Rumların konuşmalarını dinleyerek bilgileri öğrenir. Öte yandan görevini yerine getirebilmek için Şehzade Orhan’ı bulmak istemektedir. Böylece hancının kızı Eleni ile Şehzade Orhan’ın gezip alışveriş yaptığı yerlere giderler. Ancak Şehzade Orhan’ı göremeden Türklerin attığı korkunç topların sesini duyarlar ve hemen hana dönerler.

Başka bir gün Ahmet, Şehzade Orhan’ı görmek için tek başına dışarı çıkar. Sonunda Şehzade Orhan’ı bulur ve padişahın mesajını ona iletir. Şehzade Orhan da karar vermek için beş gün ister. Ahmet, Şehzade tarafından hana dönerken askerlerle karşılaşır ve Türklerle savaşmak için onlara katılmak zorunda kalır. Askerlerle birlikte surlara giden Ahmet, bu durumu lehine çevirmeyi başarır ve arkadaşlarının yanına döneceği gün için bölgeyi keşfetmekle kalmaz, aynı zamanda askerlerin rol yaparak işlerini yapmalarını engellemeye çalışır. Böylece Ahmet, Şehzade Orhan’ı beklediği beş gün boyunca Rumların ne kadar korktuğuna ve umutsuzluğa düştüğüne tanık olur.

Şehzadenin istediği süre bitince Ahmet tekrar Şehzade Orhan’ın yanına gider. Onunla bir süre konuştuktan sonra cevabını alır ve görevini tamamlamanın rahatlığıyla hana döner. Hana, Eleni ile konuşur ve ona kendisi hakkındaki tüm gerçekleri anlatır. Bu sırada Eleni’nin kendisi hakkında bir şeyler bildiğini öğrenir. Bu, durumunu açıklamasını kolaylaştırır ve Eleni’ye veda eder ve Türk kampına gider. Kampa gittiğinde önce Sultan ile görüşür ve görevi hakkında bilgi verir. Daha sonra Ulubatlı Hasan yönetimindeki birliğe katılır.

Ahmet, artık ait olduğu yere döndüğüne, diğer tüm askerler gibi görevini mutlu bir şekilde yerine getirmektedir. Bu süreçte arkadaşlarıyla fetih hakkında konuşurlar. Eski kuşatmaları öğrenirler ve içtenlikle bu kuşatmanın son kuşatma olmasını ve fetihle sonuçlanmasını isterler. Sonunda istediklerini elde ederler.

Korkusuz Cengaver – Kitap Açıklaması

Bir heyecan kasırgası bu romanda harekete geçiyor… Bizans sefalet içindedir, İstanbul müjdelenmiş kurtarıcısını beklemektedir. Yüce Fatih’in müjdelenen asker olma gayreti ve çabasının yanında, Şehzade Orhan’ın acıklı hikâyesini, yalnızlığını ve gözyaşlarının haykırışını bu kitapta bir solukta okuyacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular