Ana SayfaGünlük - AnıAteşle Oynayanlar

Ateşle Oynayanlar

Ateşle Oynayanlar – Gamze Cizreli

Tür:Günlük – Anı
Yazar:Gamze Cizreli
Yayınlanma Tarihi:2023
Yayınevi:Alfa Yayıncılık
Konusu

Gamze Cizreli’nin kişisel yaşam deneyimleri ve iş hayatındaki başarısına ulaşırken hangi aşamalardan geçmiş olduğu anlatılmaktadır.

Ateşle Oynayanlar Özeti

Gamze Cizreli, 1968 senesinde akademisyen bir baba ve ev hanımı bir annenin 3 çocuğunun en küçüğü olarak doğar. Aslen Diyarbakırlıdır. ODTÜ İşletme bölümünden mezun olduktan sonrasında hususi sektörde müdafa sanayisi üstüne çalışır. Diyarbakırlı olmasının onda bıraktığı tesir ile yiyecek kültürü ve yemeklerin sofra çevresinde insanları birleştiren ritüeller olması ondaki girişimcilik ruhu ile birleşince içindeki ateşi söndüremez. Eşiyle birlikte Ankara’da “Cafemiz” isminde bir kafe açarlar. Bu girişim o şekilde başarıya ulaşmış olur ki Ankara’nın gözde kafelerinden biri haline gelir. Gamze Cizreli ve eşi, yurtdışında görmüş olduğu menüleri,, dekorasyon stillerini not edip buralarda beğenmiş olduğu yönleri kendi konseptlerine uyarlarlar ve başarıları günden güne katlanır. Altı ayda yaptıkları tüm yatırımların karşılığı alırlar. Arkasından pastacılık ve Uzak Doğu mutfağında alanlarında da ilerlemek isteyerek Quick China ve Kuki markalarını kurarlar. Bir mahallenin arka sokaklarında birinde ufak bir imalathanesi olan Kuki, o denli başarıya ulaşmış olur ki Türk Hava Yolları ile antak kalma yaparlar ve Ankara markasının kurabiyeleri THY uçaklarında servis edilir. Bu başarısının deposu ise ev tipi, taze, katkısız ve günlük üretilen ürünler olmasıdır.

Çocukluğundan beridir iş yaşamını sofraların yön verdiği Cizreli, hem de modaya ve giyime de oldukça ehemmiyet verirdi. Senelerce kendi tarzına uygun markaları takip eder ve bu ilgisini aylık moda dergileri alarak pekiştirir. Bu sırada New York modasının yükselen bir trend haline geldiğini görür ve ABD’ya her gittiğinde mağazaları da gezmeye adım atar. Gezdirilmiş olduğu markalar arasından en oldukça Donna Karan ilgisini çeker. Bununla beraber DKNY müşterisi olan Cizreli, Ankara’da bu mağazanın iş yapmış olup yapamayacağı üstüne kafa yormaya adım atar. Gene girişimci ruhu ona aksiyon aldırır ve New York merkezle yazışmalara adım atar. Arkasından 1996 senesinde büyük bir defileyle mağazasını açar. Ankara’da ilk kez dolar etiketli ürünler satılmaya başlanır ve büyük satış rekorları kırarlar.

Moda işini oldukça seven Cizreli, bu sefer daha lokal bir marka oluşturmak ister. O dönemlerde etnik kültürün oldukça yükselişte olduğu bir dönem olmasıyla birlikte Türk ve Anadolu desenlerinin modernize edilerek tekrardan yorumlanması moda meraklılarının tercihleri arasına girmiştir. Trend, oryantalist tasarıma doğru kaymaya adım atmıştır. Fikrini ilk olarak yakın olduğu eski iş arkadaşlarından birine açar ve birlikte “Şaşaa” isminde bir marka kurarlar. İlk şubesi ise ilk kurmuş olduklar Arjantin Caddesi üstündeki Cafemiz’in tam karşısındadır. Marka kısa sürede dört şubeye ulaşır.

Durmaksızın iş hayatında hızla ilerleyen Cizreli, bu tempolu süreci her kazandığında hayatından bazı şeyleri kaybetmiş olduğu bir dönem olarak vasıflandırır. Eşle iş yapmak zaman içinde daha zor bir hale gelir ve eşiyle boşanma aşamasına gelirler. Bu devrin arkasından eski alışkanlıklarının aniden tepetaklak olmasıyla büyük bir çöküş içine girer. Bigün babası kapısını çalar ve elinde senelerdir okumuş olduğu kitaplardan, dinlediği şarkılardan almış olduğu notlardan derlemiş olduğu ve “Gönül Defteri” adını verdiği bir defterle gelmiş olarak kızından bu defteri kısa bir süre içinde okuyup ona geri vermesini ister. Dibe vurmuş bulunduğunu düşünen Cizreli, babasının kitabındaki cümlelerin ona güç vermesinin arkasından bigün masaya oturur ve kendi kuvvetli ve zayıf yanlarının analizini halletmeye başlayarak ilk adımı atar. Bigün eskiden birlikte çalışmış oldukları ustaları kapısını çalarlar ve yeniden işe geri dönmek isterse onun yanında olacaklarını söylerler. O gece sabaha kadar emek harcayarak tüm konsepti belirler. Doğan güneşle birlikte onun deyimiyle “Yeni bir Gamze ve Big Chefs” dünyaya gelmiştir. 2007 senesinde kredi çekerek kurduğu marka 15 yılda 7 ülke, 100 şube ve 4500 çalışana ulaşmıştır. Bu başarıları üstüne ülke çapında pek oldukça ödül alan Cizreli, 2023 senesinde “50 Over 50 Europe, Middle East and Africa 2023” sıralamasında dünyanın fark yaratan hanımefendileri içinde seçilir.

Anlatılmaya kıymet bir yaşam sürmek, bilgiyi kendine saklamayarak paylaşmak ve ekip olmak onun için mühim değerler olduğundan tecrübelerini aktarmak, kendi işini oluşturmak isteyenler için ışık tutmak, onun deyimiyle “ateşle oynama” ruhu içinde olanlara bir rehber olması niteliğiyle, teknik bir kitap olarak değil, tüm duygu ve iniş-çıkışlarını filtresiz bir halde anlattığı bu kitabı yazar.

Ateşle Oynayanlar – Kitap Açıklaması

“Mezarında iki tarih yazacak ve dostların onu okuyacak. Mühim olan tek şeyse iki tarih arasındaki küçücük tire olacak!” demiş sanatçı Kevin Welch. İşte bu koca kitap, o küçücük tirenin (-) bugüne kadarki dökümünden ibaret.

Çoğumuz kendi hayatımızın mimarıyız. Elimizdeki malzemeyle mümkün olan en iyi yaşamı yaratmaya çalışıyoruz. Peki BigChefs’in kurucusu

Gamze Cizreli bunu iyi mi yapmış oldu?

Bir tutam Diyarbakır misafirperverliği al, üstüne Konya yöresinden tasavvuf kültürü ekle, içine birazcık ODTÜ devrimci ruhu katarak karıştır. Yeterince bekledikten sonrasında, bolca kepçe Anadolu hürmetkarlığı kat. Sonrasında üstüne ustalaşmış işletme yönetimi ve çağıl sunum teknikleri serpiştir. Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonrasında, “büyük” şeflerle kısık ateşte pişir. Soğuyunca üstüne bir tutam aşk ekleyip tutkulu bir ekiple servise sun. İşte size Gamze Cizreli usulü yaşam tarifi.

Bu kitap bir kadının hayallerini gerçekleştirme yolculuğunu konu alıyor. Cizreli’nin yükselişleri ve düşüşleri, iç dünyasıyla iş dünyası, anneliğiyle yöneticiliği, arzularıyla korkuları, yaşadıklarıyla kaçırdıkları iç içe geçmiş halde sunuluyor. Çocukken aile büyüklerinden dinlediklerini de bugünkü gençlere önerilerini de cömertçe paylaşıyor. Hepiniz bu çarpıcı hikayede kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

• Gelecek garantili işi bırakıp kendi işini kurma riskini iyi mi göze aldı?

• Güvenli sulardan büyük okyanuslara atlarken onu ne motive etti?

• Her düştüğünde onu ayağa kaldıran iç güçleri nelerdi?

• Yüzleştiği toplumsal önyargılarla iyi mi savaşım etti?

• Banka kredisiyle kurduğu BigChefs’i 15 yılda 100 şubeye iyi mi çıkardı?

Ateşle Oynayanlar, kendi içindeki ateşi söndürmeden taşımak ve başkasının gözlerindeki kıvılcımı alevlendirmek isteyenler için yazıldı. Kitabın tüm geliriyle de kız evlatlarının eğitimi için “Bir Kıvılcım Yeter” burs fonu oluşturuldu.

Yaşamak söylediğin; kıvılcım, ateş, duman ve kül…

Mühim olan geride anlamlı bir iz mi bırakacağız, yoksa boş bir is mi?

Okurken kanınızı kaynatacak bir kitapla karşı karşıyasınız.

Peki siz içinizdeki ateşi harlamaya hazır mısınız?

Evet siz! Ateşle oynamaya var mısınız?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular