Ana SayfaGünlük - AnıGünübirlik Hayatlar

Günübirlik Hayatlar

Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom

Tür:Günlük – Anı
Yazar:Irvin D. Yalom
Yayınlanma Tarihi:2015
Yayınevi:Pegasus Yayınları
Konusu

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Günübirlik Hayatlar Özeti

Günübirlik Hayatlar, Yalom’un psikoterapi seansları sırasında karşılaştığı 10 gerçek hikâyeden oluşuyor.

Hikâyelerin ortak noktası, hastaların hem bilinç düzeyinde hem de bilinçaltında var olan ölüm temasını konu ediniyor.

1; İlk hikâye, yazma yeteneğini kaybetmiş bir yazar olarak ofise bir e-posta ile gelen Paul’ün hikâyesidir.

2; Başarılı bir iş adamı olan Charles, babasını genç yaşta kaybetmiştir. Yıllar sonra James adında çok sevgili bir arkadaşı olur ve tıpkı babası gibi James de vefat eder. Babasının ölümüyle henüz ilgilenmeyen Charles James’in ölümüyle sarsılır. Ölüm gerçeği karşısında Charles kendi hayatını yeniden gözden geçirmeye başlar ve bazı radikal değişiklikler yapmaya karar verir. Yalom, ölümle karşı karşıya kalan kişilerin, yaşamın acımasız gerçekliğine uyandığını ve yas karşısında işlevsel bir yol seçtiğini ve yaşamlarında bazı köklü değişikliklere gidildiğini belirttir.

3; Natasha adında bir kadın, elinde genç bir balerin fotoğrafıyla ofise gelir. Fotoğraftaki genç balerin, yıllar önce Natasha’dan başkası değildir. Natasha, kariyerinin zirvesindeyken gut hastalığı nedeniyle baleyi bırakmak zorunda kaldı ve yaşadığı depresyon nedeniyle çok sevdiği Pavel’den ayrılır. Yıllar sonra, seyahatlerinden birinde bir sergiye rastlar ve Pavel’in bir fotoğrafını arar ama o fotoğraflar arasında kendini gerçekten görmek ister ama kendisinden tek bir iz bulamaz. Natasha sergiden ayrıldığında kendi benliğinden soyutlanmış hisseder. Yalom’un Pavel’e olan aşkından dolayı idam edilmesi sayesinde yeni bakış açıları kazanır.

4; Alvin, hastalarına ölüm haberini gelişigüzel bir şekilde veren bir radyologdur. Küçük kardeşinin ölümüne kadar. Alvin kendi deyimiyle sosyal ilişkilerde çok başarısız bir insandı ve ilişkileri başlatma ve sürdürme konusunda başarısızdır ama Yalom’a göre durum hiç de öyle değildir. Almaması gerektiğini bilen Yalom, Alvin’in evinde randevu almış ve gidip gördüğünde durumun asıl kaynağını görmüş. Alvin’e çalışkan yardımcısı Molly’yi önerir. Molly’nin cenazesinde tanışana kadar Alvin’den haber almamıştır.

5; Rick, 70’lerinde oldukça zengin ve başarılı bir hayat süren bir Ceo’dur. Kocasının ölümünden sonra huzurevine yerleşir ancak uyum sağlamakta güçlük çeker. Yalom’a göre, Rick’in yemek yemeye, uyumaya, golf oynamaya ve hatta huzurevindekilerle aynı anda oturup sohbet etmeye yönelik tutumunun altında yatan “birlikte ölüme taşınmanın simgesi” yatmaktadır.

6; Bir kanser hastası olan Astrid ile Astrid’in kaldığı hastanede hemşire olan Justine’in hikâyesi anlatılır. Astrid, Yalom’un hastasıdır. Hastanede bile Yalom’un kitaplarını başucundan ayırmaz. Justine, Yalom’u buradan tanır. Yalom ise Justine’i en çaresiz anında Astrid’e söylediği “çocuklarınız için toplanın” sözünden tanır. Bu iç içe geçmiş hikaye aynı zamanda biz okuyuculara iki farklı terapi sunar.

7; Laboratuvar teknisyeni Sally işinden memnun değildir ve hayali yazar olmaktır. Yalom ile 4 seansta hayatını yeniden düzenlemeye koyulur.

8; Yalom, kitabını yazmak için inzivaya çekilirken bir e-posta alır. E-posta hastası Ellie’den. Ellie, e-postada, kanser onu öldürmeden önce kendi hayatına son vermek için yemeyi ve içmeyi gönüllü olarak bıraktığını yazar. Yalom, son günlerinde onu yalnız bıraktığı için suçluluk duyar. Ellie, ölümü kabullenme sürecini Yalom’la yaptığı seanslarda yaşar. Ellie, ölmenin o kadar da kötü bir şey olmadığını ve etrafındakiler için ölüme yol açabileceğini belirttir.

9; Helena, kanser tedavisini kaybeden çok yakın arkadaşı Billy hakkında konuşmaya gelir. Helena yakın zamanda klinik psikolog unvanını alır ve aldığı eğitim sayesinde Billy’nin ilginç davranışlarının altında yatan sorunu anlamış olur. Yine de Helena’nın Billy’yi psikolojik bir teşhise indirgemesi zor. İşte burada Yalom devreye girer.

10; Gerçekte ne olduğundan veya nasıl göründüğünden çok başkalarının zihninde nasıl olduğunu önemseyen Jarod, Yalom’u etkilemek için de çok çalışır. Yalom zaman zaman bu tuzaklara düşse de seansların sonunda Jarod’un kendisini sevmesi için kabul etmesine yardımcı olur.

Günübirlik Hayatlar – Kitap Açıklaması

Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, “Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok,” diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom’un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

“Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor.”

-George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü-

“Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!”

-Steven Pinker, Psikolog ve Yazar-

“İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…”

-Daniel Menaker, Yazar-

“Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom’dan öğrenecek çok şey var.”

– Abraham Verghese, Tıp Doktoru-

“Irvin Yalom’a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor.”

-Jay Parini, Yazar ve Akademisyen-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular