Ana SayfaGünlük - AnıAnne Kafamda Bit Var

Anne Kafamda Bit Var

Anne Kafamda Bit Var – Tarık Akan

Tür:Günlük – Anı
Yazar:Tarık Akan
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Can Yayınları – Türk Edebiyatı Dizisi
Konusu

Sinema dünyasının ve sanat dünyasının değerli isimlerinden Tarık Akan, Anne Kafamda Bit Var kitabıyla 12 Eylül sonrası deneyimlerini okurlarıyla paylaşıyor.

Anne Kafamda Bit Var Özeti

Her şey Tarık AKAN’ın yurt dışından dönüşünde havaalanında yakalanmasıyla başladı. 1980 darbesinden hemen sonra (1981’de) Almanya’da, belki de yurtdışında olmanın teşvikiyle, ülkedeki sorunlara ilişkin yaptığı bir konuşma tutuklanmasına sebep oldu. Bir süre Gayrettepe’de, ardından da şimdiki 1’inci Ordu komutanlığının bulunduğu Selimiye’de tutuldu.

Yazar, kendi duygularının yanı sıra, özellikle darbe gibi acil durumlarda Türkiye’de tutuklanmanın ne anlama geldiğini de ortaya koyuyor. Kapalı kapılar ardında, yaşamayanların bilemeyeceği olayları gün yüzüne çıkarıyor. Darbe yıllarında sağcı olsun solcu olsun saf tutanların nasıl bir muameleyle karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Tüm bu zorluklar arasında uzun süredir yasaklı olan ‘Yol’ filminin çekimlerine başlandı. Filmin çekimleri ilginç olaylarla dolu oldukça zahmetli bir süreç oldu. Film daha sonra Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü aldı.

Savcı, yaşanan tüm zorluklar ve karanlık günlerin ardından nihayet Tarık AKAN’ı hayata döndürecek kararı verdi: Tutuksuz yargılama! Aylar sonra yeniden dışarıda olmanın mutluluğunu ve şaşkınlığını yaşayan AKAN, içeri girme korkusuyla acilen bir şeyler yapması gerektiğini düşündü ve Türkiye’nin en iyi avukatlarıyla davası üzerinde çalışmaya başladı. AKAN, yorucu ve uzun çalışmaların ardından hak ettiği sonucu aldı ve sonunda beraat etti. Ve yaşadıklarını unutamasa da, her ne kadar zor olsa da geçmişine sünger çekip, daha parlak bir gelecek umuduyla hayatına devam eder.

Anne Kafamda Bit Var – Kitap Açıklaması

Sana hiçbir şey olmayacak, göreceksin bak. Elini kolunu sallayarak dışarı çıkacaksın.’ Uçak havaalanına yaklaşırken Müjdat (Gezen) beni yatıştırmaya çalışıyordu. Onu duymuyor gibiydim. Tutuklanacak olursam onun neler yapması gerektiğini düşünmeye çalıştım; tanıdık birkaç kişinin adını saydım. ‘Onları hemen ara, avukatımı devreye sok,’ dedim; bir de bütün gazeteleri aramasını tembihledim. Durduk. Herkes hareketlendi, ben bir türlü yerimden kalkmak istemiyordum. Gönülsüz, ağır hareket ediyordum. Müjdat’a döndüm: ‘Beni götürürlerse bavulumu sen al,’ dedim. ‘Bavulla şubeye gitmek istemiyorum. Yan ceplerinden birinde telefon defterim var, onu yok et…”

Sinema sanatçısı Tarık Akan, 80 askeri darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklanır. Bu tutuklanmanın nedeni, sağcı bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdir. Böylece, uzun bir yargılanma süreci başlar. Siyasi Şube, sorgulamalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli-fareli koğuşlar, sağcılar, solcular, devrimciler, TKP’liler, idamlıklar… Ünününün doruğundaki Tarık Akan’ın aylar boyu içinde bulunacağı ortam budur. Uzun zaman sonra aklanıp özgür kalan Tarık Akan, aradan yıllar geçse de o günlerin baskılarını, acılarını unutamaz; tek çıkış yolu, yaşadıklarını yazıya dökmektir. Anne Kafamda Bit Var, o karanlık dönemin bir tutanağı gibi. Son yirmi yıldır toplumsal içerikli filmlere yönelen ünlü sinema adamının az bilinen bir yönünü ortaya çıkaran anılarda ayrıca Şerif Gören’den Atıf Yılmaz’a, Orhan Apaydın’dan Barış Derneği Davası’na kadar pek çok tanınmış ada ve önemli olaya yer verilirken, Yılmaz Güney cezaevindeyken gizli saklı çekilen Yol filminin bütün serüveni de dile getiriliyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular