Babamın Bavulu

Babamın Bavulu – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
Yaşam ÖyküsüOrhan Pamuk2007
Konusu

Orhan Pamuk’un ödülü alırken yaptığı konuşmalardan derlenen kitap, babasının oğluna bir bavul içinde bıraktığı eserlerle yazmaya başlama sürecini, bazı eserler oluşturma ve bazı olaylara ilişkin görüşlerini ele almaktadır.

Babamın Bavulu Özeti

Mimarlık okuyan ve ressam olma yolunda hızla ilerleyen Orhan Pamuk, kendi deyimiyle “Ressam olamayacakmışım gibi hissettim”, mimarlığı bırakıp üçüncü sınıfta olmaya karar veriyor. Yazar olmaya karar vermek sığdır. Kitap, yazarı, kitabı, okuyucuyu ve nasıl yazılacağını ve okunacağını o kadar iyi anlatıyor ki, karar vermeye değil, yazar olmaya adanmışlık olduğu söylenebilir.

Bence kitabın en duygusal makalesi “Babamın Bavulu”. Bu yazıda Pamuk, kendisine Paris sokaklarında Sartre’ı görme hikayelerini anlatan ve yazarımızı her zaman cesaretlendiren babasını minnetle hatırlaması olmuştur.

Babamın Bavulu – Kısa Bilgiler

  • Kitapçığın sonunda Nobel Edebiyat Ödülü ve Almanya Yayıncılar Birliği Barış Ödülü’nü kazananların ve Oklahoma Üniveristesi Puterbaugh Konferansı Onur Konukları’nın da birer listesi vardır.
  • “Ölümünden iki yıl önce babam kendi yazıları, el yazmaları ve defterleriyle dolu küçük bir bavul verdi bana.”Orhan Pamuk 2006 yılı Aralık ayında, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alırken “Babamın Bavulu” adlı bir konuşma yaptı.
  • Pamuk’un otuz iki yıllık yazarlık çabasının ruhunu içtenlikle yansıtan bu duygulu konuşma, bütün dünyada derin yankılar uyandırdı.
  • Pamuk’un Amerika’da çıkan World Literature (Dünya Edebiyatı) dergisince verilen Puterbaugh Ödülü’nü alırken 2006 Nisan’ında yaptığı konuşma “İma Edilen Yazar”, yazarlığın psikolojisi ve yazar olma ihtiyacı ve serüveniyle ilgili.
  • Pamuk’un Alman Kitapçılar Birliği’nce verilen Barış Ödülü’nü 2005 Ekim’inde alırken yaptığı “Kars’ta ve Frankfurt’ta” adlı konuşması ise, roman yazarının kendisini başkalarının yerine koyma gücünü ve bu çok insani yeteneğin siyasi sonuçlarını araştırıyor.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuKar
Sonraki KonuMasumiyet Müzesi
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular