Simyacı

Simyacı – Paulo Coelho

Tür:Roman
Yazar:Paulo Coelho
Yayınlanma Tarihi:1988
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Santiago: İhtiraslı çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Çevredekilere çabuk uyum sağlayabilen şıpsevdi bir kişidir. Tek arzusu dünyada mutlu olmak ve kendi dilediği gibi yaşamaktır.

İngiliz: Kitap okumayı çok seven, akıllı ve macera seven bir kişiliğe sahiptir. Kişisel menkıbesini aramak üzere yola çıkan bir gezgindir.

Konusu

İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinin hazinesini aramaya gelen Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü.

Simyacı Özeti

İlk kez 1988 yılında yayımlanmıştır. Altı yılda kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrilir, yedi milyondan fazla satar. Her yaştan okuyucunun ilgilisi çeker. 

İnsanın ne istediğinin farkında olması , nerede olmak istediğini bilmesi, amacı uğruna her şeyi göze alabilmesi ne kadar da önemli değil mi? Santiago’nun yolculuğuna eşlik ederken kendi iç dünyama yolculuk yaptığım , her satırını düşünerek okuduğum , birbirinden bağımsız hayatların buluşmasında kendimi bulduğum , okunması gereken en güzel kitaplardan bir tanesi…

Bazen gözümüzün önündeki güzellikleri göremeyiz ve onu hep uzaklarda ararız. Oysaki mutluluk yanı başımızdadır. Elimizi uzatsak yakalarız. İşte bu kitapta elimizi uzattığımız yerde başucumuzda olması gereken bir kitaptır. Santiago, papaz olabilecekken okulu bırakır. Gezgin olmanın tek yolu ise zengin yada çoban olmaktır. Zengin olmadığın için mecburen çobanlık yapar. Koyunlarıyla arasında güçlü bir bağ vardır. Aynı rüyayı iki kere görür. Rüyasında gördüğü hazine için Mısır’a kadar gider…Rüyasını Çingene kadına yorumlatır. Kralla tanışır, ona Urim ve Tummim taşlarını verir ve dolandırılır. Billuriye dükkanında çalışır. Seyahat sırasında İngiliz arkadaş edinir. Savaş çıkar. Fatma adında bir kadına aşık olur. Bu süreçte evrenin dilini de anlar aslında bildiği bir şeyi hatırlar. Simyacının bilgisine, Santiago’nun azmine , sabrına , Fatima’nın güvenine sizlerde hayran kalacaksınız. Santiago’nun hikayesini keyifle okumanız ve kendi menkıbenizin farkında olmanız dileğiyle…

Kısa bilgiler:
  • Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak görünse de bize çok yakın olabilir. Bunu geç de olsa anlamak hayattan zevk almamızı sağlayacaktır.
  • Bu, Gabriel Garcia Marquez’den bu yana görülmemiş bir olay.
  • Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrildi ve yedi milyondan fazla sattı.
  • Roman, yüreğinde çocukluğunu yitirmemiş olan okurlar için bir klasik kimliği kazanmıştır.

Simyacı – Kitap Açıklaması

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelhonun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiyede de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü bu kitap. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlânanın ünlü Mesnevîsinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir “klasik” yapıt haline geldi.

Simyacı, İspanyadan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiagonun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir “nasihatnâme”; “Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?” gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor.

Simyacıyı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Mustafa erdogan
Mustafa erdogan
Ziyaretçi
3 yıl önce

Güzel tsk

Nilsu Çalan
Nilsu Çalan
Ziyaretçi
3 yıl önce

Bu ayki kitap okuma etkinliğimizin kitabı simyacı Hocam.
Benim için de faydalı oldu teşekkürler

Ece
Ece
Ziyaretçi
3 yıl önce

Herkesin okuması gereken bir kitap hiç okumayanlar özetten yola çıkabilir bence :)) emeklerinize sağlık ..

Asrın
Asrın
Ziyaretçi
3 yıl önce

Bence böyle güzel bir kitabın özeti biraz daha ayrıntılı olabilirdi

Serpil Tozlu
Serpil Tozlu
Ziyaretçi
3 yıl önce

Kitabı aldığımda beni ona doğru çektiğini hissettim. Cidden, beni uzun zamandır bu kadar büyüleyen bir kitap olmadı. okumaya başladım, kendimi bilge bir yolculuğa çıkmış gibi hissettim, sonuçta bu yolculuk beklenmedik bir şekilde keyifli ve güzel geçmişti. Okunmasını mutlaka tavsiye ettiğim kitaplardan biri.

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular