Huzur

Huzur – Ahmet Hamdi Tanpınar

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanAhmet Hamdi Tanpınar1948
Karakterler

Mümtaz: Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş, amcasının oğlu İhsan’ın yanında eğitim almış, sanattan, musikiden, anlayan o dönemin aydın kesimindendir. Yaşadığı huzursuzlukların nedeni, geçmişten gelen aile özlemi, devamında Nuran ile kavuşamamaları ve toplum hayatına duyarlı olmasındandır. Ayrıca Şeyh Galip adında bir kitap hazırlamaktadır.

İhsan: Yaşadığı dönemin aydın kesimindendir. Mümtaz’ın hayatının Şekillenmesin de çok önemli yeri vardır. Mümtaz’ı yönlendirerek aydın bir kişilik olmasını sağlamıştır.

Nuran: Mümtaz’ın sevdiği kadındır. Yaşadığı birçok sıkıntıya rağmen hayat dolu bir kadındır. Mümtaz’la ortak zevklere yani şiire ve musikiye merakı vardır.

Suat: Kötü ruhuyla hem kendini hem de yakınındaki kişilerin hayatlarını mahvetmiş, kendinden başkasını sevemeyen dengesiz biridir.

Macide: İhsan’ın karısıdır. Mümtaz küçük yaşta yanlarına geldiğinden beri şefkatini ondan esirgememiştir.

Konusu

Romanda bir yandan İstanbul’un güzellikleri anlatılırken bir yandan da Mümtaz’ın Nuran’a olan aşkı ve onunla huzuru bulma arayışı anlatılıyor. Ahmet Hamdi Tanpınar, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan toplumsal sorunlara parmak basmak istemiştir. Toplumun aydınlık kesiminin kazandığı farkındalıkların aynı zamanda onları huzursuzluğa ittiğini de dile getirilmiştir.

Roman dört bölümden oluşur

1: İhsan

2:Nuran

3:Suat

4:Mümtaz

Huzur Özeti

Roman 2.Dünya Savaşı’nın başladığı haberi alınmadan önceki tam bir günlük süreyi anlatır. Mümtaz o bir günlük sürede bir yıl öncesindeki yaşadıklarını anımsayacak ve romanın konusunu oluşturacaktır.

Mümtaz, amcasını oğlu İhsan’ın hastalığı sebebiyle onun hususi işleriyle ilgilenmektedir. İhsan’a doktor aramaya giderken geçtiği yerler ona geçmişi anımsatmıştır. Mümtaz Kurtuluş Savaşı yıllarında o henüz çok küçükken önce babasını daha sonra da annesini kaybetmiştir. Kimsesiz kalan Mümtaz, İstanbul’a amcasının oğlu İhsan’ın yanına gönderilir. Şehzadebaşı’ndaki evde İhsan ve eşi Macide ile birlikte yaşamaya başlar. Aile sıcaklığını bu iki insanın hoş görüsünde ve samimiyetinde bulur. Galatasaray Lisesi’ni okurken aynı zamanda tarih hocası olan İhsan onu evde de yakından izler. Ayrıca İhsan, onu sık sık arkadaş meclislerine de sokar. Bu toplantılarda Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan Batının aydınlanmasına Doğunun geri kalışına çareler ararlar. Huzurun kişinin kendi içinde başlayıp daha sonra toplumsal sorunları çözebilecek bilince erişebileceği bu toplantıların ana konularındandır. Mümtaz, aynı zamanda Şeyh Galip adında bir kitap hazırlamaktadır.

Huzur Arayışı

İhsan’ın evinden ayrılıp Emirgan’da yaşamaya başlar. Hayatının aşkı Nuran’la vapurda tanışır, kısa süre içinde arkadaşlıkları ilerler. Birlikteyken İstanbul başka bir güzeldir. Gezdikleri yerler Nuran’la dolup taşıyor, envai çeşit renklere renklere bürünüyordur. Mümtaz hayatına Nuran’ın girmesiyle huzur ve mutluluğu bulur, fakat kaybetme korkusu da yaşıyordur. Nuran eşinden yeni ayrılmış, kızının hırçınlıklarının yanı sıra bir de Mümtaz ‘ın korku ve bunalımlarından iyice hırpalanmıştır. Bir süre görüşmezler. Bu arada ikisinin de ortak arkadaşı ve Nuran‘a eskiden aşık olan Suat‘ın ortaya çıkması zaten huzursuz olan Mümtaz’ın şüphelerini artırır. Bir an evvel evlenmek ister. Nuran’a evlilik teklifi eder. Nuran’ın ailesi ve yakınları da bu evliliği destekliyorlardır. Diğer yandan Nuran‘ın eski eşi Fahri, Nuran ile barışmak istediğini söyler. Kafası karışan genç kadın, Mümtaz’ı seviyor ama onun bunalımlarına karşı eski tecrübeleriyle temkinli yaklaşıyordu. Suat, Nuran’a olan hislerini artık fütursuzca dile getirerek iki sevgilinin arasına girer. Başaramadığını anlayınca intihar eder. Bu ölüm Nuran’ı çok etkiler. Evlilik hazırlığı yapan iki gencin arasını açar. Suat yaşarken yapamadığını öldükten sonra başarır, iki sevgiliyi ayırır. Mümtaz tam huzuru bulmuşken yine kaybeder.

Mümtaz‘ın zihninde anılar canlanırken hasta olan İhsan’ın hastalığına çareler arıyor onu ve Macide’yi yalnız bırakmıyordur. Doktorun istediği ilaçları getirirken beklenen savaşın çıktığını öğrenir. Kendi savaşını kaybeden Mümtaz için, günlerce İhsan ve arkadaşlarıyla üzerine tartıştıkları savaşın bir önemi kalmamıştır.

Huzur – Kısa Bilgiler

  • Berna Moran, Huzur’u incelerken, Tanpınar’ın Türk romanına yeni bir anlatım tekniği kazandırdığını örnekleriyle gösterir.
  • Kenan Işık tarafından oyun metnine dönüştürülen Huzur 1997-1998 sezonunda, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmiştir.
  • Tanpınar’ın özel hayatından otobiyografik unsurlar içeren roman İstanbul’un tabiatını, semtlerini ve mimarî güzelliklerini ele alış şekliyle de önem arz eder.
  • Tanpınar’ın Huzur’la beraber Mahur Beste ve Sahnenin Dışındakiler adlı romanlarını bir çeşit nehir roman olarak düşündüğü anlaşılmaktadır. Nuran Mahur Beste’deki Talat Bey’in torunudur, İhsan da Sahnenin Dışındakiler’de arka planda mevcut tiplerden biridir.
  • Tanpınar’ın, Osmanlı kültürü, medeniyeti ve mûsikisi çevresinde Cumhuriyet aydınının kimlik problemlerini ele aldığı Huzur romanı modern kurgusu, iç monolog ve bilinç akışı tekniğini kullanma biçimiyle Türk edebiyatının mihenk taşlarından biri olarak kabul edilir.
  • Romanın dört bölümünden ilkinin sıkıntılı, ikincisinin neşeli, üçüncüsünü melankolik, dördüncüsünün ise çok sıkıntılı olmasına dikkat çeken Moran Batı müziğini de çok seven Tanpınar’ın, Huzur’u, bir Batı müziği formu olan senfoniye yaklaştırma arzusunda olduğunu öne sürer.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 72 Ortalama: 4.4]
Önceki KonuTrevanian Sözleri
Sonraki KonuFranz Kafka
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

73 YORUM

Abone ol
Bildir
guest
73 Yorumlar
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Duru
Duru
9 ay önce

başarılı bir özet çalışması olmuş tşk ederiz

Can Kutay
Can Kutay
9 ay önce

elleştiri yağmuruna tutabilirim kitabı 🙂 ama nihayetinde bu özet sayfası sanırım. elleriniz dert görmesin

Sema Altinsari
Sema Altinsari
9 ay önce

açıklayıcı bir çalışma tebrikler.

Ece
Ece
9 ay önce

Kitabın detaylarıyla yazılan bir özet olmuş.Emeklerinize sağlık 🙂

Zehra Kaplan
Zehra Kaplan
8 ay önce
Yanıtla  Ece

Kitap yorumu, analizi,tahlili çok başarlı olmuş. Diğer özetlere nazaran gayet başarılı ve sade olmuş bence. Kitap hakkında tereddütleri olan kişiler bu incelemeden sonra daha rahat karar verirler. Ellerinize emeğinize sağlık.

ilhan
ilhan
9 ay önce

2 dünya savaşında yaşanmış bir olayı anlatmaktadır ..MÜMtazın aile özlemi annesini babasını kaybetmesi yaşamın zorluguyla amcası İHSAN onu sahiplenmesi önderlik okuması gelişmesinde öncelik olması mümtazı güzel bir aile ortamı yaşatmaktadır,bi sıcak aile özlemini yaşarken bi yanda geçmişte kaybettiği ailesinin verdigi özlemide hissetmektedir ,,ama AŞKSIZ olmaz mümtazın okuyarak nuranla tanışması onu bambaşka bir HAYATA baglar nuranla tanışması ona asık olması kitabın sürükleyici olmasının en büyük kanıtı yalnız ..-her filmde nasıl kötü insan cıkıyorsa burdada karşımıza Suat cıkmakta NURANa olan askı alevlenmekte vee–mümtazla –SUAT IN KIZI ELDE etme savaşı ,,askın büyük yaşanmasının önemini göstermekte..–BU SIRADA 2 DÜNYA SAVAŞININ BAŞLAMIŞ OLMASI işi daha durumu bambaşka bir boyuta taşımıştır..KEYİFLİ BİR KİTAP GERCEK BİR türk –ask –gerilim macera kitabı beğenirsiniz..

Üç nokta bir virgül
Üç nokta bir virgül
9 ay önce

Çok başarılı elerinize sağlık

Sabır taşı
Sabır taşı
9 ay önce

Ah aşk ah sen nelere kadirsin;((

Ezgi
Ezgi
8 ay önce

Harika olmus emeğinize sağlık 👌

Nigar
Nigar
8 ay önce

Harika bi özet olay akışı karakter analizi uslup çok net sade gençleri okumaya teşfik etmede müthiş bi adım

Elif yagmur
Elif yagmur
8 ay önce
Yanıtla  Nigar

Çok emek verilmiş bir çalışma 🙂 teşekkürler.özetinde bile insan bu kitap için heyecanlaniyor

Ebru Demirel
Ebru Demirel
8 ay önce

Başarılı güzel bir özet olmuş emeğinize sağlık

Oya
Oya
8 ay önce

İlk günahın ruhuna yazdığı kaderi içinde kişinin sığınacak bir ev arayışını anlatan Ahmet Hamdi Tanpınar romanı…Başarılı özetlemişsiniz tahliller de iyi, herkesi okumaya sevk edecek tarzda başarılar 👍

Caner Çelik
Caner Çelik
8 ay önce
Yanıtla  Oya

Çok başarılı, teşekkürler.

Elif
Elif
8 ay önce

Çok merak ediyorum
Çok merak ediyorum bu kitabı

Ayşegül Can
Ayşegül Can
8 ay önce

Huzur arayan bir karekterin romanını okumak iyi gelecek diye düşünüyorum.

Melisa
Melisa
8 ay önce

Çok başarılı emeğinize sağlık

Sema
Sema
8 ay önce

Çok başarılı emeğinize sağlık

Abdullah
Abdullah
8 ay önce

Okumayı çok istiyorum…

Sern
Sern
8 ay önce

Çok başarılı emeğinize sağlık 😊👍🏻

Hatice
Hatice
8 ay önce

Huzur 🕊 canım kitaplar 😍

Kübra
Kübra
8 ay önce

Başarılı bir çalışma olmuş kitabı okuduğumuzda daha ağır bir havası var özet daha açıklayıcı olmus

Elif
Elif
8 ay önce

Emeğinize sağlık

Serenay
8 ay önce

Memleketimizde zihni bir tembellik var. Bir safsata gibi görünecek ama ızdırapsız ve meselesiz yaşıyoruz. Eğer kitap bu tembelliği silmeye yardım ederse mesut olurum.

Süper bir paylaşım olmuş tebrik ederim.

Serap Çavuş
Serap Çavuş
8 ay önce

Emeğinize sağlık 👏👏 👏

Nadire
Nadire
8 ay önce

Çok güzel 🥀

Esra Şahin
Esra Şahin
8 ay önce

Kitabın tamamını okumak için sabırsızlanıyorum.

Güneş
Güneş
8 ay önce

Çok başarılı bir inceleme olmuş emeğinize sağlık

Sevda TORNACI
Sevda TORNACI
8 ay önce

3 kez okuyup doyamadığım kitaplardan birtanesi diyebilirim.

rengarenk21
rengarenk21
8 ay önce

Açık net anlaşılır bir özet olmuş. Kıtabın özeti bile insanı etkiliyor. Teşekkür ederiz özet için.

Buket Çayırlı
Buket Çayırlı
8 ay önce

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kitaplarını çok seven, sevdiğim adamla geçen gece saatlerce muhabbetini ettiğimiz kitap. Detaylara hakim olan okuyucuları tatmin edecek bir özet çalışması. Emeğinize sağlık.

Esma
Esma
8 ay önce

Güzel olmuş emeğinize sağlık

Ayşegül Can
Ayşegül Can
8 ay önce

Özette geçen “Mümtaz tam huzuru bulmuşken kaybeder.” Cümlesi yaşanılanlar
hakkında merak uyandırıyor 🙂

Hülya Bayrakdar
Hülya Bayrakdar
8 ay önce

Çok başarılı bir özet olmuş👌

Hümeyra Çifci
Hümeyra Çifci
8 ay önce

Kaleminize sağlık

biredebiyatci
biredebiyatci
8 ay önce

Çok başarılı👍🏻

Aslı
Aslı
8 ay önce

ozeti cok guzel olmus zaten kime sorsam tavsiye ediyor insallah bende okurum 🙂

Kpss2022
Kpss2022
8 ay önce

Ozet cok guzel olmus. Okumak için sabırsızlanıyorum.

Samet
Samet
8 ay önce

Emeğinize sağlık, teşekkürler.

Cansu
Cansu
8 ay önce

Güzel bir çalışma olmuş.Teşekkürler😊

Yıldız
Yıldız
8 ay önce

İyi ve başarılı bir özet olmuş okumak için sabrszlanıyorum..

Mihriban döver
Mihriban döver
8 ay önce

Gerçekten güzeldi toplumsal içeriği var hoşuma gitti

Mehmet Kaya
Mehmet Kaya
8 ay önce

Güzel bir kitap incelemesi olmuş . Kitabı çok okumak istiyorum. Buradaki bilgiler ile daha da merak edip sabırsızlandim.

Meryem
Meryem
8 ay önce

Çok güzel özetlemişsiniz. Okumak için sabırsızlanıyorum. Belki okurken biz de bir nebze olsun huzurlanırız. Zaten kitap okumak başlı başına bir huzurdur. Tabi tadını alabilene…

Emine
Emine
8 ay önce

Hep okumak istediğim bir kitaptı tesekkür ediyorum

Damla
Damla
8 ay önce

Bu kitabı çok merak ediyorum umarım okurum.

Nesibe
Nesibe
8 ay önce

Emeğinize sağlık.

Mehmet Kaya
Mehmet Kaya
8 ay önce

Güzel bir kitap incelemesi olmuş . Kitabı çok okumak istiyorum. Buradaki bilgiler ile daha da merak edip sabırsızlandim

Haticenur
Haticenur
8 ay önce

Çok güzel bir özet olmuş teşekkür ederim

Büşra.bilen
Büşra.bilen
8 ay önce

Gerçekten çok güzel anlatmışsınız.

Gurbet Hazar
Gurbet Hazar
8 ay önce

Çok güzel özetlenmiş,emeğinize sağlık 🙂
“Her aşkın bir ıstırabı ve çilesi bazen insana mutluluk bazen de mutsuzluk verir”.

Sevde Nur Tut
Sevde Nur Tut
8 ay önce

Hep okumak istediğim bir kitaptı, çok başarılı olmuş teşekkürler.

Gamze
Gamze
8 ay önce

Özet harika, kitabı listeme ekledim en kısa zamanda okumak nasip olsun inşaallah. Emeğinize sağlık

Feyza
Feyza
8 ay önce

Başarılı özet olmuş emeğinize sağlık🌹
En kısa zamanda okumak ümidiyle🌸

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular