Ermiş

Ermiş – Halil Cibran

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanHalil Cibran1923
Karakterler

El Mustafa: Orphalese şehrine gelerek bilgi ve birikimlerini paylaşmaya çalışan bir ermiştir. İnsan olmanın yollarını çağırarak hayata dair görüşlerini açıklamaya ve sonunda bu birikimi paylaştığına inanarak Orphalese şehrinden ayrılan ana karakterdir.

El Mitra: El Mustafa’nın öğrencisidir.  El Mustafa şehre gelip gideceği güne dek yanında olmaya çalışan ve tüm birikimlerinden faydalanıp ders alan ve gideceği günü duyunca da hüzünlenen karakterdir.

Konusu

Seçilmiş bir kişinin, El-Muhammed’in nasıl anlatıldığına dair güzel bilgiler ve etrafında dönen bu eserde onu ilk kullanan El Mitra üzerine yazılmış, El-Muhammed için yazılmış bir rüyadan yapılmıştır. Ayrıca eserde kahraman, insanları kullanmanın faydalarını ve bundan daha iyi bir yer için güzel bir insanın faydalarını konu edinmiştir.

Ermiş Özeti

Aslında ince görünen “The Hermit” kitabının içinde kocaman bir dünya var. Yıllar önce geldiği Orphalese şehrinde kendisine güvenen ve ona sonsuz saygı gösteren kişilere tüm bilgilerini büyük bir zevkle anlatan El Mustafa, El Mitra’nın öğrencisini çok seviyor. Bunun nedeni, şehirde ona ilk gelen kişinin El Mitra olmasıdır. El Mustafa bu şehre geldiğinden beri öğrencisi El Mitra onu hiç yalnız bırakmamış, ona her zaman sorgusuz sualsiz inanmış ve her zaman onun destekçisi olmuştur. Bir gün El Mustafa bu şehri terk etmek zorunda kalır ve bu haberi alan öğrencisi El Mitra derin bir hüzne kapılır. Bu şehirde görevini tamamladığını bilen El Mustafa, hem şehirden ayrılışında hem de ona çok destek olan ve her zaman yanında olan öğrencisinin üzüntüsünü derinden etkilemiştir. Ayrılış günü gelir, şehrin sakinleri El Mustafa’ya sormak için birçok soru hazırlar ve El Mustafa, gideceği gemiye binmeden önce insanlıkla ilgili birçok önemli konuyu soracakları bu soruları yanıtlamaya başlar.

El Mustafa’nın verdiği bu cevaplar arasında hayata dair en önemli detaylar, mutluluk nedir, mutluluğun sırrı nedir, tüm bu önemli bilgiler yer almaktadır. Sordukları tüm cevapları hayattaki birçok şeye dokunarak yanıtlayan El Mustafa, bu kentteki son görevini layıkıyla yerine getirir. Hüzünlü bir vedadan sonra El Mustafa gemiye biner ve yeni yolculuğuna çıkar. Romanın başkahramanı El Mustafa, zamanla yarışan tüm dinlerden ve farklı bölgelerden insanlara, insan olmanın yollarını çağırarak, Orphalese’deki insanlara hayata dair görüşlerini düşündürücü bir şekilde açıklamaya ve aktarmaya çalışır. İyi insan ve mutluluğa ulaşmak, kitapta aynı cümlelere sıkça rastlayabilirsiniz ve bu yazılar hayatınızın yönünü değiştirebilir. İnsanları rencide etmeden hoşgörülü yaşayarak, yaratılan kâinatın güzellikleri, değerinin takdir edilmesi, dürüst bir insan olmanın güzellikleri hakkında pek çok bilgi veren El-Muhammed, hikmetiyle bir efsane haline gelmiştir.

Ermiş – Kısa Bilgiler

  • Ermiş, Lübnan asıllı Amerikalı yazar Halil Cibran tarafından yazılan 26 şiirden oluşan karma bir şiir deneme kitabıdır.
  • Halil Cibran’ın en ünlü eserlerinden biridir ve ilk kez 1923’te basılmıştır.
  • 100’den fazla dile çevrilen Ermiş, onu dünya edebiyat tarihinin en çok çevrilen kitaplarından biri haline getirmiştir.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyari
KitapDiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,305TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular