Ana SayfaRomanÇarpışma

Çarpışma

Çarpışma – Tuğba Sarıünal

Tür:Roman
Yazar:Tuğba Sarıünal
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Olimpos Yayınları
Karakterler

Mert: Annesini küçük yaşlarda kaybetmesi ile ağır psikolojik sorunlar yaşayan kişi.

Serhan: Mert’in babası. Emniyet teşkilatına mensup bir komiser.

Şule: Serhan ile evli. Mert’in üvey annesi.

Konusu

Roman, iyiliği benimseyen, bize ilham veren, dünyanın hala yaşanabilir bir yer olduğunu gösteren, kötülüğe karşı savaşan tüm insanları konu alıyor.

Beş bölümden oluşan hikâye polisiye tadında bir romandır.

Çarpışma Özeti

Yirmili yaşların başında olan Mert, altı yaşındayken annesinin intiharına tanık olmuş bir çocuktur. Yıllarca süren psikiyatrik tedaviler Mert’in çocukluk travmalarını kısmen atlatmasına yardımcı olsa da, hiçbir zaman normal bir birey gibi kendi kendine yetmeyi başaramaz. Tüm fiziksel gelişimine rağmen hala tutarsız bir genç gibi davranır ve annesinin yerini almaya çalışan Şule’den neredeyse nefret eder. Her türlü olumsuzluğa rağmen Şule, destekleyici ve anlayışlı bir üvey anne olmaya devam eder. Mert’in o yaşa kadar bazı küçük denemeleri sayılmadığı sürece, Elif’i tanıyana kadar hiç kız arkadaşı olmamıştır. İnternette tanıştığı kızla birkaç aydır ilişkisi vardır ama son görüşmelerinde Elif bir kez daha Mert’in ayrıldıkları yüzüne vurmuştu. O sırada Serhan’ın başı beladaydı ve hakkında soruşturma açılmıştı. Olay yerinde bir çocuğa tecavüz eden sapığı vurarak öldürmüştür. Bir baba olarak en büyük sorunu oğlunun davranışlarıydı çünkü ne yaparsa yapsın Mert’i kontrol edemez ve ona istediği gibi yaklaşamaz.

Ayrılmalarına rağmen Mert sadece Elif’i düşünür, onu görebileceği yerlerde dolaşır ve bir akşam onun peşinden koşar. Takip ettiğinde, tanımadığı bir sokakta, tanımadığı bir evin başında ağlayan sevdiği kızı yakalar. Mert de aşkın insanları kör edebileceği bir duruma düşer ve Elif her istediğini yapabilecek durumdadır. Böylece Elif’in talimatıyla önce kameraları kesip sonra bir eve sızmayı kabul eder. Elif ve Mert, gece yarısı konak olan kocaman bir evde baş başa kalırlar ve birkaç dakika sonra sevdiği kız balkondan gözlerinin önünden düşer. Tıpkı annesinin yaptığı gibi… Mert uyandığında hastanededir. Babasının sorularını algılayacak ve etrafındaki polisi görecek gözleri yoktu, tek söyleyebildiği Elif’ti.

Komiser Serhan’a haber verildiğinde, oğlunun yarı baygın olduğu ve ne Elif’in ne de intiharın olmadığı söylenir. Oğlunun hayali bir sevgilisi olduğunu düşündüğünü ve terastan atlayarak öldüğünü eşi Şule’ye şizofreni olabileceğini açıklamaya çalışırken, ne olursa olsun tedavisi olduğuna onu ikna etmeye çalışır. O günden sonra her şey daha da karmaşıklaşır. Elif olarak bahsedilen kişiden hiçbir iz bulunamaz. Mevcut numarasından çıkan bir adam vardı. Olayın yaşandığı evin kime ait olduğu uzun araştırmalar sonucunda ortaya çıkar. Kanında yabancı madde olmayan ve alkol almayan oğlunun başına gelenler, nasıl bir tuzağa düştüğü artık baş komiser Serhan’ın en önemli davası olur. Onun için herkes suçluydu, herkes şüpheliydi, hatta eşi Şule bile. Çünkü araştırma sonucunda eşinin çocukluğuna dair çok önemli bilgilere ilk kez ulaşmış ve sakladıkları yüzünden onu en büyük suçlular listesine dâhil etmiştir. Serhan’ın oğlu için korkuları o kadar büyüktü ki Şule’yi gözaltına alacak kadar ileri gider.

Büyük merak uyandıran olayların planında tüm sırlar ortaya çıkar. Son bölümde karakterlerden birinin adı yoktur. İsimsiz bir karakter, istismara uğrayan ancak isimlerini asla bilmediğimiz diğer kişileri temsil eder.

Çarpışma – Kitap Açıklaması

Henüz kendi hikâyemin bile kahramanı olamamışken, benden kendi hikâyelerinde kahramanlık göstermemi bekliyorlar. Oysa ben sadece dünyanın yaşanabilir bir yer olduğuna inanmak istiyorum.

“Çocuğum daha.” diyorum.

Susuyorlar.

Anılarla dolu geçmişlerini değil de kayıp giden masumiyeti özlediklerini bile anlamıyorlar.

İçlerindeki boşluk büyürken ben de büyüyorum.

Etrafım kalabalık ama iliklerime kadar yalnızlık çekiyorum.

Ben boğulurken diğerlerinin nefes alışlarını seyrediyorum.

Karşılarında duruyorum ama görünmüyorum.

“Kimim ben?” diye soruyorum kendi kendime.

Kimim ben?

Onu bile bilmiyorum.

İyiliğin sınır tanımaz gücü ve insanlık kavramı üzerine yazılmış muhteşem bir roman.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,571TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular