Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun?

Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun? – Farabi ve Mesud Topal

TürYazarYayınlanma Tarihi
FelsefeFarabi ve Mesud Topal2020

Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun? Özeti

İslam Felsefesinde Aristoteles’ten sonra “ikinci öğretmen” olarak kabul edilen Farabi, sadece felsefe akımlarını değil, bilim adamlarını da etkilemiştir. Hayatı boyunca 100’ün üzerinde eser kaleme almış ancak sadece 25 tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Müzik, felsefe, botanik, matematik ve mantık alanlarında eserleri vardır. Havadaki titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını keşfederek müzik aletlerinin yapımında kullanılan kuralları bulmuştur ve müzik aletlerinden kanunun mucididir. Felsefeyi anlama yönünde farklı bir metot kullanarak onları sınıflandırmıştır. Bu yöntem Avrupalı bilginler tarafından da kabul edilmiştir.

Varlıklı bir aileden gelmesine ve saray hayatına yakın olmasına rağmen bunu reddetmiş, bütün zamanını ilim yolunda harcayarak geçirmiştir. Çünkü Farabi’ye göre insan ilmi aramakla ve ilmi bulup insanlara anlatmakla mükelleftir. Cahil insanı da “bilgisiz insan” olarak tanımlar. Bu insanların hiçbir hedefi yoktur ve rahatına ve zaaflarına düşkün insanlardır. İnsan kendisini diğer canlılardan ayıran özelliği olan düşünebilme yetisini faydalı bir amaç doğrultusunda kullanmalıdır. Ona göre düşünmek ve akıl insanı tanımlayan en önemli özelliktir. Duyguları ise akla ek bir kaynak olarak görür.

Farabi gözle görünenlerin ardında bir de görünmeyen gerçekliği arar. Ancak bunları görebilmek için büyük bir çaba sarf etmek gerekir. İnsanların katı düşünceleri bu gerçeklikleri görmeye engel olur. Bu sebeple bu engel düşüncelerden ve önyargılardan kurtulmak gerekir. Mutlu olabilmek için de maddi nesnelerin ötesine bakmamız gerektiğini öğütler. Mutluluk insanın aklının ulaşabileceği en yüksek kazanımdır.

Farabi insanın ancak ideal toplum içerisinde, erdemli insanlarla beraber yaşandığında mutlu olunabileceğini söyler. İnsanın huzurlu bir toplumda var olması da bir yönetim altında gerçekleşir. Toplumların huzurlu olabilmesi için sevgi ve adalet kavramları altında yönetilmeleri gerekir. Bu niteliklere sahip olan devletleri “Erdemli Devlet” olarak adlandırır. Erdemli Devletin başında bulunan kişi de belli niteliklere sahip olan erdemli bir insan olmalıdır.

Orta Çağ İslam felsefesinin kurucusu olan Farabi hiçbir şeyin tesadüfle açıklanamayacağını ve her şeyin Allah’ın ilmi üzerine ve birbirleriyle ilintili olduğunu savunur. Allah’ın varlığını da onun ilk varlık oluşu ile açıklar. Çünkü ilk varlık, tüm diğer varlıkların sebebidir. Her şeyi anlamak istiyorsak önce Allah’ın varlığını anlayıp kabul etmemiz gerekir. Farabi’ye göre içimizde bulunan sevgi ve muhabbet cevheri de Allah’tan gelmektedir ve tamamen Allah’a tabii olup gerçek bir teslimiyetle ona bağlanırsak gerçek aşka ulaşabiliriz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 10 Ortalama: 4.9]
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

Benzer Konular

2 YORUM

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorumlar
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
SEMA NUR AYDOĞDU
SEMA NUR AYDOĞDU
8 ay önce

adını duyup gidip almaya zaman bulamadığım ancak en kısa zamanda okuyacağım kitap 😀
tşk ederiz.

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular