Ana SayfaBiyografilerCharles Perrault

Charles Perrault

Doğum:1628 Paris, Fransa
Ölüm:1703 Paris, Fransa
Meslek:Yazar

Charles Perrault Kimdir?

12 Ocak 1628’de zengin bir ailenin yedinci çocuğu olarak Paris’te doğdu. Babası tanınmış bir avukat olan Pierre Perrault ve annesi Paquette Le Clerc’dir. Beavuais Koleji’nde okuduktan sonra bir süre vergi tahsildarı olarak çalıştı. Daha sonra Orleans’ta hukuk okudu. 1651’de Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Edebiyat hayatına öğrenciyken hiciv şiirleri yazarak başladı. Güneş Kralı XIV. Louis’i öven şiirleri sarayda ilgiyle karşılandı. Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra Paris Barosu’na kaydoldu ve kısa bir süre avukatlık yaptı. Çeşitli resmi görevlerde bulundu. Kral XIV. Louis’in baş mali müfettişi Jean Baptiste Colbert için çalıştı. İnşaat işlerinden sorumluydu. Bu arada kardeşi Claude Perrault ile klasik mimarlık teorisi üzerine birçok önemli eseri tercüme ve redaksiyonunu yaptı. Louvre Sarayı’ndaki düzenlemelerine yardım etti. 1671’de akademiye üye olarak Fransız Bilimler Akademisi’nin kurulmasına katkıda bulundu. 1672’de Marie Guichon ile evlendi. Eşi, 1678’de üçüncü çocuklarını doğurduktan sonra öldü.

Maliye Bakanı Colbert’in ölümünden sonra saraydaki gücünü kaybeden Perrault, kralın tarihçileri Jean Racine ve Nicolas Boileau-Despréaux ile Eski ve Yeni arasında bir Mücadele başlattı. Tartışma, Fransız Akademisi’nin Dictionaire (Fransız Dilinin Büyük Sözlüğü) çalışması için 27 Ocak 1687’de düzenlenen özel bir halka açık oturumda ortaya çıktı.[1] Oturumun sonunda, La Fontaine’in “Eskiler Modernlerden Nasıl Üstündür” başlıklı yazısının ardından Charles Perrault, karşıt görüşü ve bu şiirdeki düşünceleri savunan “Büyük Louis Çağı” adlı şiirini okudu. Racine ve Despréaux’u kızdırdı. Perrault, şiirdeki argümanlarını kanıtlamak için dört ciltlik Parallèles’i (Parallels) kaleme aldı. Eserin ilk cildi 30 Ekim 1688’de yayınlandı. 27 Ocak Vakasından sonra birçok yazar Perrault’a savaş ilan etti. Perrault bu tepkileri eserinde ele almış ve eleştirilere yanıt vermeye çalışmıştır. Louis’nin yüzyılında mükemmelliğe ulaşıldığını göstermek için dünyanın başlangıcından itibaren üretilen bilgiyi gözden geçirmeye çalıştı. Eserin ikinci cildi 15 Şubat 1690’da, üçüncü cildi 20 Eylül 1692’de, son cildi ise 1697’de yayımlanmıştır.

16 Mayıs 1703’te Paris’te öldü.

Charles Perrault Eserleri

Yaşamının son yıllarında çocukları için derlediği ve Kaz Ana’nın Öyküleri (1697) adlı kitabında yayımladığı masallar (Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Mavi Sakal, Çizmeli Kedi, Külkedisi) birer dünya klasiği haline gelmiştir.

Kaz Ana’nın Öyküleri
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular