Germinal

Germinal – Emile Zola

Tür:Roman
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:1885
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Etienne Lantier: Çalışkan, idealist ve yumuşak kalpli bir karakterdir. Göçebe gibi çalışıyor ve hayatını kazanmak için Kuzey Fransa’daki Montsou’ya gelir.

Maheu: Maden işçisidir. Etienne ile yakın arkadaş olurlar. Ve Etienne yardım ederek ona bir iş ayarlar.

Catherine: Maden işçisi olan Maheu’nun kızıdır ve oda babası gibi madende çalışır. Etinne ile birbirlerine aşık olurlar.

Chaval: Maden işçisidir. Catherine’nin sevgilisi ancak Kaba bir adamdır.

Montsou ve Souvarine: Madenin dibinde çalışan işçilerdir. Etienne ile yakın arkadaşlıkları olan sosyalistlerdir.

Konusu

1860’larda Kuzey Fransa’da taviz vermeyen madencilerin şiddetli ve gerçek grevlerinin hikayesini, dramlarını, yaşadıkları zorluk ve sıkıntıları konu almıştır.

Germinal Özeti

Romanın ana karakteri, Geçimini sağlamak için bir maden şehri olan Kuzey Fransa’daki Montsou’ya gelir. Önceki işinden makinistlik yapmış ancak daha sonraları kovulan Etienne, geldiği yerde kıdemli madenci Maheu ile arkadaş olur, ardından arkadaşlık ona kalacak bir yer ve madende bir kömür arabası iterek para kazanabileceği bir iş bulmasına yardımcı olur. Etienne çalışkan, idealist ama kırılgan bir genç adamdır. Ayrıca atalarından inatçı, etkileyici ve duygusuz olma, nefretten patlama veya tutkuyla hareket etme yeteneğini miras aldığına dair bir inanca sahiptir. Zola arka planda teorileştirmeye devam ediyor ve sonuç olarak Etienne’in davranışı tamamen doğal hale geliyor. Öyle ki Etienne, çok sayıda aşırı sol kitap okuyarak ve madenin dibinde geçimini sağlamak için Montsou’ya gelen anarşist Rus göçmen işçi Souvarine ile yakın bir dostluk kurarak sosyalist ilkeleri benimsiyor. Etienne’in basit sosyalist fikir algısı ve onun üzerindeki heyecan verici etkisi, serinin ilk kitabı La Fortune des Rougon’daki Silvere direnişini anımsatıyor.

Tüm bunlara ek olarak Etienne, Maheu’nun kendisi gibi madende çalışan Maheu’nun kızı Catherine’e aşık olur ve bu durum onu ​​Catherine’in kaba sevgilisi Chaval ile olan ilişkisine çeker. Chaval, Zola’nın sonraki romanı La Terre’de Buteau’nun prototipidir. Madencilerin hayatlarının karmaşıklığı, yaşadıkları ciddi sefalet ve zulüm ve roman boyunca yaşam koşullarının kötüleşmesi sonucu patlak veren romanın kırılma noktası, Etienne liderliğindeki grevle ortaya çıkıyor.

Özellikle Maheu ailesi için dramatik olan polis ve askerler tarafından acımasızca bastırılıyor. Tüm hayallerinin ve umutlarının ortadan kalktığı bir durumda, işçiler grevlerini bırakıp işe geri dönüyorlar, ancak anarşist duygularını engelleyemeyen Souvarine madeni sabote ederek madenin dibinde mahsur kalan bir grup işçiyle mahsur kalıyor. Catherine, Chaval ve Etinenne dahil. Ardından gelen dram ve uzun kurtarma sahnesi Zola’nın en başarılı anlatılarından biridir ve roman çok dramatik bir sonla biter.

Kısa Bilgiler
  • Eser beş sinema uyarlaması ve iki televizyon yapımına ilham kaynağı olmuştur.
  • Germinal’in, yüzün üzerinde ülkede orijinali ve çevirileri yayınlanmıştır.
  • Germinal, genellikle Emile Zola’nın en iyi eseri ve Fransız edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak gösterilir.
  • Germinal, Latince’de tohum, tomurcuk, filiz anlamına gelen germen sözcüğünden türemiş Fransızca bir sözcüktür, Fransız Cumhuriyetçi takviminin 7. ayı anlamına gelir.
  • Zola her zaman Germinal eserinden çokça gurur duymuştur ve çok ciddi bir şekilde muhafazakâr kesimden gelen abartı eleştirileri ile sosyalist kesimden gelen işçi sınıfını kötülediği eleştirilerine karşı göğüs germiştir.
  • Zola’nın ölümünden sonra Germinal, tartışmasız onun en iyi eseri olarak atfedilmiştir. Cenazesinde toplanan işçiler “Germinal! Germinal!” diye haykırdılar. O zamandan itibaren kitap, işçi sınıfını temsil eder konuma gelmiş ve Fransız madencileri kültüründe önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Germinal – Kitap Açıklaması

Natüralizm akımının en önemli temsilcilerinden olan yazar, romanları için gerekli yaşam deneyimini zorluklar içinde geçen gençlik yıllarında kazandı. Zola, romancının olayları bir izleyici gibi kaydetmekle yetinmemesi, kişileri ve tutkularını bir dizi deneyden geçirirken, duygusal ve toplumsal olguları bir kimyacı gibi işlemesi gerektiğini savundu. Kuzey Fransa’da uzlaşmaya yanaşmayan maden işçilerinin grevini konu alan Germinal sadece Zola’nın değil, Fransız edebiyatının da en değerli eserleri arasında sayılmaktadır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Zerren
Zerren
Ziyaretçi
2 yıl önce

madencilerin şiddetli ve gerçek grevlerinin hikayesini, dramlarını, yaşadıkları zorluk ve sıkıntıları bu denli başarılı anlatan başka bir kitap olduğuna inanmıyorum. Tşk ederiz.

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular