İyi Aile Yoktur

İyi Aile Yoktur – Nihan Kaya

Tür:Kişisel Gelişim
Yazar:Nihan Kaya
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:İthaki Yayınları
Konusu

İyi bir ebeveyn olma yolculuğunun iyi bir ebeveyn olmadığını düşünen, ebeveynliğini sorgulayan bireylerle başarılacağını anlatıyor

İyi Aile Yoktur Özeti

Günlük yaşamda karşımıza çıkan birçok sorunun aslında çocukluğumuzdan, aldığımız aile ve okul egitiminden kaynaklandığını açık ve net örneklerle bize sunan kitabın büyük çoğunluğunda Alice Miller’in alıntılarına yer verildiğini görüyoruz.

Son bölümlerinde tekrarlara düşülmüş olsa da nerde, nasıl hatalar yapıyoruz, yapmamalıyız, bize neler edilmiş hepsini görmek için dört bölümden oluşan bu kitabı okuyabilirsiniz

İlk bölümünde ebeveynlerin çocuğu büyütürken kendi gereksinimleri, kaprisleri, doğrultusunda değil, çocuğun gereksinimleri doğrultusunda yetiştirmeleri gerektiğinden, daha doğduğu andan itibaren çocuğu birey olarak kabul edebilmenin öneminden söz ediyor.

İkinci bölümünde “ Montessori Okulları”nın ortaya çıkışını ve saygı duyulan engelli çocukların izin verildiği takdirde nasıl yaratıcı olabildiklerini görüyoruz.

“Doğumhaneler, anne ve bebeğin değil doktorların iyiliği içindir” başlığını taşıyan üçüncü bölümün ardından en çok alıntının yer aldığı son bölüm geliyor.

Sert bir dille toplumu ve toplumu oluşturan her türlü canlı/cansız öğeyi eleştiren yazarımız yer yer linçlenmeyi de göze alıyor hatta zamanında yediği linçleri de yine bu kitabında bizlere anlatıyor.

Bu kitabın sunduğu farklı bakış açısıyla kendinize dair pek çok şeyin cevabında bulmanız dileğiyle…

İyi Aile Yoktur – Kitap Açıklaması

İyi Aile Yoktur

Usta yazar Nihan Kaya tarafından kaleme alınan İyi Aile Yoktur kitabı, gençler ve ebeveynlerin davranışlarına yönelik incelemeleri barındırıyor. Çocuklara, aileleri tarafından öğretilen davranışların, aslında çocukları ne denli bir sıkışmışlığın içerisine ittiği konusuna yer veren Kaya, örnekler ve alıntılar ile konuyu detaylı bir şekilde ele alıyor. Daha çok anne ve babalara ithafen yazıldığı düşünülen eser, aslında yediden yetmişe herkesin okuması gereken bir başucu kitabı niteliği kazanıyor. Henüz ebeveyn olmamış gençler ve çocuk sahibi herkes için bir ders niteliği taşıyan bu kitap, sizi de davranışlarınız üzerine düşünmeye yönlendirecek.

Hayatı daha iyi anlamlandırmaya başlayacağınız bu eser ile yaşamınızı ve ilişkilerinizde üstlendiğiniz rolleri sorgulamaya başlayacağınız bir deneyim sizi bekliyor. Bugüne kadar duyduğunuz ve size doğru olduğu öğretilen tüm kalıpları yıkmaya hazırsanız, hemen bu kitaba sahip olmalısınız.

Aile, Çocuk, Hayat ve Kendini Anlamak Üzerine…

Çocuklar ve anne-baba ilişkisini irdeleyen kitap, çocukların birey olmaları yolunda kendilerine öğretilenleri derin bir sorgulama ve süzgeçten geçiriyor ve ekliyor: “İyi aile, iyi aile yoktur düsturuyla hareket edebilen ailedir.” Hayatın açmazları karşısında geçmişten günümüze adeta bir miras olarak bizlere öğretilen belli kalıplar ve davranışları etraflıca anlatan kitap, Alice Miller’ın yaklaşımlarından da izler taşıyor.

Kitabı bu denli vurucu ve çarpıcı kılan ise davranışlar hakkında derin bir sorgulama yaşatıyor oluşu. Bunu ikili ilişkiler, aile, çocuklar, okul sistemi gibi pek çok alanda tek tek inceleyen kitap; aynı zamanda kendimize dair pek çok öznel duygunun nedenlerini de araştırıyor. İnsanın kendine ve davranışlarına adeta bakış açısını değiştiren kitap, yalnızca ebeveynler için değil, kendisini anlamak ve anlamlandırmak isteyen herkes için yazılıyor.

Nihan Kaya Kimdir?

Roman, inceleme, öykü ve araştırma türlerindeki eserleriyle tanınan yazar Nihan Kaya, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Essex Üniversitesi Psikanalitik Çalışmalar Merkezi’nde yüksek lisansını yaptıktan sonra King’s College London’da doktorasını tamamlamıştır. İlk eseri olan Gizli Özne adlı romanını 2003 yılında kaleme alan Kaya, halen yazarlığa devam etmektedir. Ayrıca Mef Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde ise ders vermektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular