Beşinci Anlaşma

Beşinci Anlaşma – Don Miguel Ruiz

Tür:Kişisel Gelişim
Yazar:Don Miguel Ruiz
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Ötesi Yayıncılık
Konusu

Bu kitabın ana konusu bireysel özgürlük ve kişisel gerçekliğe ulaşarak mutluluk sağlamaktır. Bireylerin kendi inanç sistemlerini, algılarını ve kabul ettikleri gerçekliklerini ve eleştirel düşünmelerini teşvik eder. Beşinci Anlaşma, şüpheci olmak ama aynı zamanda açık fikirli kalmak ve öğrenmeye devam etmek üzerine kuruludur.

Beşinci Anlaşma Özeti

Beşinci Anlaşma, Don Miguel Ruiz ve oğlu tarafından yazılan ve ana tema olarak bireyse özgürlük ve kişisel mutluluk üzerine kurulan bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu kitap aynı zamanda Dört Anlaşma kitabının devamı niteliğindedir ve Toltek bilgeliğinin geleneğinin öğretilerini temel alır. Beşinci Anlaşma kitabı da insanların özgür olmalarına ve gerçek benliklerini bulmalarına yardımcı olmak amaçlı yazılmıştır. Onlara göre dünyamızı değiştirmeye karar verirsek, bunun en kolay yolu sağduyudan ibaret araçları kullanmaktır. Bu araçlar Beş Anlaşma’dır. Onlar, “Sözünüz özenle seçilmiş ise, hiçbir şeyi kişisel algılamıyorsanız, varsayımda bulunmuyorsanız, daima yapabileceğinizi en iyisini yapıyorsanız, dinlerken kuşkuyla dinliyorsanız kafanızda iç savaş olmayacak ve huzur bulacaksınız.” demişlerdir.

Kitap Dört Anlaşma’nın temel prensiplerini hatırlatarak başlar. Mükemmel ol, hiçbir şeyi kişisel algılama, varsayımlarda bulunma ve her zaman en iyi işini yap. Bu anlaşmalar, bireyin iç huzurunu inşa etmesine ve içsel dünyasında olumlu gelişmeler sağlamasına yardımcı olur.

Beşinci Anlaşma ise “Kuşkucu ol ama dinlemeyi de bil.” dir. Kuşkucu olmak çok önemlidir çünkü gün içinde duyduklarımızın çoğu doğru değildir. İnsanlar sembollerle konuşurlar. Ancak semboller hakikati yansıtmaz, onlar çarpıtılmış gerçekliklerdir. Semboller yalnızca onlar herkes tarafından hemfikir olunduğu müddetçe hakikattirler ancak yine de hakikat olduğu için değil. Sadece var olan, varlığın kendisi asıl gerçekliktir. Birey, asıl gerçekliğe ulaşmak için kendi gerçekliğini ve kabul edilen gerçeklikleri sorgulamalıdır. Bu anlaşmada esas olan, söylenen her şeyi dinlemek, ancak dinlerken sorgulamak ve ardından öğrenmeyi de unutmamaktır. Bu yaklaşım, bireyin daha derin bir anlayış ve bilgelik kazanmasına yardımcı olur.

Beşinci Anlaşma, etkili iletişimin ve sağlıklı ilişkilerin önemini vurgular. Yazarlar, bireylerin kendi içlerindeki ve başkalarının gerçeğini dinlemenin çok önemli olduğunu ve bunun için de açık ve bir iletişim kurmanın ve derin bağlantılar kurmanın öneminden bahseder. Ayrıca birey kendi ile içsel olarak doğru bir iletişim kurara içsel özgürlüğüne ulaşabilir. Bireyin kendi sınırlamalarını, kusurlarını ve zayıflıklarını kabul etmesi kişinin kendini daha gerçekçi ve şeffaf bir bakış açısı ile görmesini sağlar.

Beşinci Anlaşma; tüm bu farkındalıklara ulaşabilmek için kabul ve affetmenin sürekli olarak bir pratik gerektirdiğinin altını çizer. Kişilerin bu anlaşmaları hayatına entegre etmesi onun kişisel gelişim ve dönüşüm yolculuğunda önemli bir adımdır. Kitap, okuyucuları bu prensipleri hayatlarının her alanına uygulamaya ve kendi gerçeklerini yaratmaya teşvik eder.  Yazarlar, kitabın son bölümünde “Dünyayı değiştirmekte bana yardım edin.” der. Ancak bu, değişimin gezegen bazında olmadığını bu değişimin kafamızın içindeki dünyada olması anlamına gelir. Değişim ise bizimle başlamalıdır. Kendi dünyamızı değiştirmediğimiz sürece, ona dünyayı değiştirmekte yardımcı olamayacağımızı belirtir. Dünyamızı ise kendimizi severek, hayattan zevk alarak, kişisel dünyamızı bir cennet düşü haline getirerek değiştirebiliriz.

Beşinci Anlaşma – Kitap Açıklaması

Ustaca Sevmek Ve Dört Anlaşma

Kitaplarının Yazarı Don Mıguel Ruız’den

Yıllardır, basit ve derin mesajıyla dünyada milyonlarca insanın hayatını etkileyen Dört Anlaşma’dan sonra, Beşinci Anlaşma, yeni ve güçlü mesajıyla karşınızda…

İlk dört anlaşma yeterince zorlu olduğu için beşinci anlaşmanın daha sonra ele alınması gerekiyordu. Beşinci anlaşma tüm gerçeğinizi, sözler olmaksızın, hakikatin gözünden görmektir. Beşinci anlaşmayı uygulamanın sonucu, kendinizi tamamen olduğunuz gibi, başka herkesi de olduğu gibi kabul etmektir. Ödülü ise mutluluk ve özgürlüktür.

Dört Anlaşma, hayatı gereksiz acılara boğan binlerce anlaşmayı bozmanın yollarını gösteriyordu, Beşinci Anlaşma ise doğarken olduğumuz kadar saf ve sahici olmanın gücünü, özgürlüğünü keşfetmemizi sağlıyor.

Dört Anlaşma’da “Kullandığınız Sözcükleri Özenle Seçin, Hiçbir Şeyi Kişisel Algılamayın, Varsayımda Bulunmayın, Daima Yapabildiğinizin En İyisini Yapın” diyen Don Miguel Beşinci Anlaşma’da “kuşku duyarak dinlemeyi” öğretiyor.

Çünkü konuşan, gerçeği, kendi inanç ve anlaşmalarının süzgecinden geçirerek algıladığı şekliyle sunar. Her birimizin hikâyesi, önyargılarımızla, varsayımlarımızla bulanıklaşmış olabilir. O nedenle, işittiklerimizi “hakikat” olarak kabullenmemeli, kuşkucu olmalıyız.

Beşinci Anlaşma, kuşku duymanın özgürleştirici gücünü hakkını vererek kullanmayı armağan ediyor. Beşinci Anlaşma, sadece kendiniz olmakla mutlu ve doyumlu bir hayata kavuşma bilgeliğini armağan ediyor. Beşinci Anlaşma, yüreğinizle dinleyip, yüreğinizle anlamayı armağan ediyor. Şimdi yeni armağanınızı açma zamanı.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular