Candide

Candide – Voltaire 

Tür:Felsefe
Yazar:Voltaire 
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Alfa Yayıncılık
Karakterler

Candide: Kitabın ana karakteridir.

Pangloss:  Candide’in şatodaki hocasıdır.

Cunegonde: Candide’in sevgilisidir. Ayrıca Baron’un kızıdır.

Diğer Karakterler: Jacques, Cacambo, Martin, Paquette, Papaz Giroflee de hikâyede sonradan yer almışlardır.

Konusu

Kitap toplam 30 bölümden oluşmakta ve her bir bölümde Candide’nin başına gelen olaylar birbirlerine bağlı bir şekilde konu edinmiştir. Ayrıca Voltaire’in Candide adını verdiği kahramanın hayatında başına gelen yarı gülünç yarı trajik olayların anlatıldığı satirik bir eserdir.

Candide Özeti

Arkadaşları Pangloss ve Martin ile Almanya’dan Hollanda’ya, İtalya’ya ve son olarak da Türkiye’ye giden Candide, bu yolculuklar sırasında bin bir felaketle karşılaşır. Almanya’da asker olur. Hollanda’da aşağılanır ve öğretmeni Pangloss’u tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmış olarak bulur; Portekiz engizisyonunda acımasız bir cezaya çarptırılır; bir adamı öldürür, Amerika’da yamyamlar tarafından yenmek üzereyken son anda kaçar; Fransa’da kapana kısılır ve paralarını çaldırır; İtalya’da tahtını ve tahtını kaybeden altı kralın maceralarını dinler ve sonunda Türkiye’de yaşamanın ne demek olduğunu öğrenir. Başına gelen tüm olaylara rağmen filozof Pangloss’un sözlerine uyarak her şeyin “iyi” olduğuna inanır ve bu düşüncesinden sadece Türkiye’de vazgeçer. Türkiye’de tanıdığı bir dervişin “Bahçemizi yetiştirelim” sözleriyle hayatın amacını, hayatın anlamını öğrenir. Sonra Candide tüm zamanını boşa harcadığını fark eder, bin bir felaketten sonra bir araya gelen hikâyenin kahramanlarına iş verir, hepsini bir işe sokar ve bahçesini eker.

Kısa Bilgiler
  • Aydınlanma Çağı’nın ünlü filozofu Voltaire’in 1759’da yazdığı Pikaresk türünde olan en önemli yapıtlarından biridir.
  • Voltaire eserini dünyadaki acıların birer zorunluluk olduğunu ve Tanrının bundan daha iyi bir dünya yaratmasının mümkün olmadığını ileri süren Leibniz’in “mümkün dünyaların en iyisi” felsefesini eleştirmek için yazmıştır.
  • Kitapta genç ve her şeyden habersiz Candide, Alman düşünürü Leibniz’in felsefesini temsil eden Pangloss ve sağduyunun temsilcisi olan filozof Martin’le birlikte bütün dünyayı dolaşır.

Candide – Kitap Açıklaması

François Marie Arouet 21 Kasım 1694 tarihinde doğdu. Daha çok mahlası Voltaire olarak tanındı. Fransız Devrimi ve Aydunlanma hareketine büyük katkısı oldu. Din ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra insan hakları konusundaki düşünceleri ve felsefi yazıları ile ünlendi. Eserinde Kilise dogmaları ve döneminin Fransız müesseselerini yoğun olarak hicvetti. Zamanın en etkili isimlerinden biri olarak tanınır. Mezun olduktan sonra Voltaire edebiyatta kariyer yapmaya başladı. Babası ise oğlunun hukuk eğitimi almasını istiyordu. Bu nedenle Voltaire Paris’te bir avukatın asistanı olarak çalışıyormuş gibi gözüküp zamanın büyük bir kısmını hizivsel şiirler yazmaya adamıştır. Babası bunu öğrendiğinde Voltaire’i yine hukuk okumaya göndermiştir; yine de Voltaire yazmayı sürdürmüştür. Sivri dili ile aristokratik ailelerin beğenisini toplamıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular