Candide

Candide – Voltaire 

TürYazarYayınlanma Tarihi
FelsefeVoltaire 1759
Karakterler

Candide: Kitabın ana karakteridir.

Pangloss:  Candide’in şatodaki hocasıdır.

Cunegonde: Candide’in sevgilisidir. Ayrıca Baron’un kızıdır.

Diğer Karakterler: Jacques, Cacambo, Martin, Paquette, Papaz Giroflee de hikâyede sonradan yer almışlardır.

Konusu

Kitap toplam 30 bölümden oluşmakta ve her bir bölümde Candide’nin başına gelen olaylar birbirlerine bağlı bir şekilde konu edinmiştir. Ayrıca Voltaire’in Candide adını verdiği kahramanın hayatında başına gelen yarı gülünç yarı trajik olayların anlatıldığı satirik bir eserdir.

Candide Özeti

Arkadaşları Pangloss ve Martin ile Almanya’dan Hollanda’ya, İtalya’ya ve son olarak da Türkiye’ye giden Candide, bu yolculuklar sırasında bin bir felaketle karşılaşır. Almanya’da asker olur. Hollanda’da aşağılanır ve öğretmeni Pangloss’u tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmış olarak bulur; Portekiz engizisyonunda acımasız bir cezaya çarptırılır; bir adamı öldürür, Amerika’da yamyamlar tarafından yenmek üzereyken son anda kaçar; Fransa’da kapana kısılır ve paralarını çaldırır; İtalya’da tahtını ve tahtını kaybeden altı kralın maceralarını dinler ve sonunda Türkiye’de yaşamanın ne demek olduğunu öğrenir. Başına gelen tüm olaylara rağmen filozof Pangloss’un sözlerine uyarak her şeyin “iyi” olduğuna inanır ve bu düşüncesinden sadece Türkiye’de vazgeçer. Türkiye’de tanıdığı bir dervişin “Bahçemizi yetiştirelim” sözleriyle hayatın amacını, hayatın anlamını öğrenir. Sonra Candide tüm zamanını boşa harcadığını fark eder, bin bir felaketten sonra bir araya gelen hikâyenin kahramanlarına iş verir, hepsini bir işe sokar ve bahçesini eker.

Candide – Kısa Bilgiler

  • Aydınlanma Çağı’nın ünlü filozofu Voltaire’in 1759’da yazdığı Pikaresk türünde olan en önemli yapıtlarından biridir.
  • Voltaire eserini dünyadaki acıların birer zorunluluk olduğunu ve Tanrının bundan daha iyi bir dünya yaratmasının mümkün olmadığını ileri süren Leibniz’in “mümkün dünyaların en iyisi” felsefesini eleştirmek için yazmıştır.
  • Kitapta genç ve her şeyden habersiz Candide, Alman düşünürü Leibniz’in felsefesini temsil eden Pangloss ve sağduyunun temsilcisi olan filozof Martin’le birlikte bütün dünyayı dolaşır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.8]
Önceki KonuHastalık Hastası
Sonraki KonuVoltaire
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular