Ana SayfaGünlük - AnıGünlük Ritüeller

Günlük Ritüeller

Günlük Ritüeller – Mason Currey

Tür:Sanat Tasarım
Yazar:Mason Currey
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Kolektif Kitap
Konusu

Yaratıcı kişiliklerin – yazarlar, sanatçılar, bilim insanları ve filozoflar gibi- günlük yaşam rutinleri ve çalışma alışkanlıkları üzerine odaklanır. Kitap, bu bireylerin nasıl çalıştığını, ne zaman ve nasıl daha üretken olduklarını, günlük ritüellerinin ve alışkanlıklarının yaratıcı süreçlerine nasıl katkıda bulunduğunu detaylı bir şekilde inceler. Bu rutinler arasında uykudan yemek düzenine, sosyal etkileşimlerine kadar çok geniş bir yelpaze yer alır. Kitap, bu alışkanlıkların her bir yaratıcının eser üretme biçimine nasıl şekil verdiğini anlatarak, yaratıcı süreçlerin kişiye özel ve çeşitlilik gösteren doğasını vurgular.

Günlük Ritüeller Özeti

Mason Currey’in “Günlük Ritüeller: Sanatçıların Çalışma Hayatları” adlı kitabı, farklı disiplinlerden yüzlerce yaratıcı kişinin günlük çalışma alışkanlıklarını ve rutinlerini derinlemesine inceleyerek sunar. Kitap, yazarlardan, ressamlardan, müzisyenlerden, filozoflardan ve bilim insanlarından oluşan geniş bir yelpazeye sahiptir.

Kitap, her bir sanatçının günlük yaşamını, onların üretkenlik sırlarını, alışkanlıklarını ve çoğu zaman tuhaf ritüellerini detaylandırarak sunar. Örneğin, Franz Kafka’nın gece geç saatlere kadar yazmayı tercih ettiği, Ernest Hemingway’in sabah erken saatlerde ayakta olup yazmaya başladığı ve Ludwig van Beethoven’ın her sabah kahvesini sayılı kahve çekirdekleriyle hazırladığı gibi bilgilerin yanı sıra güne ne zaman başladıkları, hangi saatlerde ve hangi ortamlarda verimli çalışabildikleri gibi bilgiler yer alır.

Currey, bu kişisel ritüellerin yaratıcı süreçler üzerindeki etkisini vurgulayarak, her sanatçının kendine özgü bir çalışma düzeni geliştirdiğini gösterir. Kitap aynı zamanda, yaratıcılığın herkes için farklı bir anlam taşıdığını ve her bireyin kendi optimum çalışma koşullarını bulmak zorunda olduğunu ortaya koyar.

“Günlük Ritüeller”, okuyuculara, büyük sanatçıların hayatlarından ilham alarak kendi rutinlerini geliştirmeleri veya mevcut alışkanlıklarını sorgulamaları için bir fırsat sunar. Ayrıca, yaratıcı süreçlerin ne kadar çeşitli olabileceğini ve başarının sabit bir formülü olmadığını gösterir. Bu kitap, yaratıcılık ve disiplin arasındaki ilişkiyi keşfetmek isteyen herkes için değerli bir kaynaktır. Yazar, aynı zamanda kitapta ele almış olduğu bazı dertlerin aynı zamanda kendi hayatında da mücadelesini verdiğini söyler ve hayatımızı idame ettirirken bir yandan da anlamlı ve yaratıcı işler yapmanın mümkünlüğü üzerine kafa yorar.

Kitabın ismi her ne kadar “Günlük Ritüeller” olsa da kitapta daha çok yaşamında başarılarıyla tanınan insanların günlük rutinleri üzerine durulur. Rutin aynı zamanda zihinsel eforu azaltarak otomatik pilotta yaşamaya benzer. Bu sayede zihnin başka alanlarda düşünmesine ve yaratıcı olmasına alan açar. Yazarın deyimiyle “Sağlam bir rutin, kişinin iyiden iyiye yıpranmış zihinsel enerji kaynağını besler ve farklı ruh hallerimizin zorbalığını bertaraf etmesine yardım eder.”

Günlük Ritüeller – Kitap Açıklaması

Günlük alışkanlıklarınızın yaratıcı süreç üzerindeki etkisini hiç merak ettiniz mi? Bir rutin belirleyip ona sadık mı kalmalı, yoksa hayatı akışına mı bırakmalı… Karar vermeden önce bu kitaba mutlaka bir göz atmalısınız.

Hayran olduğumuz büyük fikir ve eserlerin yaratıcıları gündelik hayatlarında ne yapıyorlardı? Sıradan insanlar olmaktan çıkıp tarihin sayfalarında kendilerine yer edinmelerini sağlayan o büyük eserler hangi gündelik rutinlerin sonucunda doğmuştu? Bu kitapla Mozart’tan Çaykovski’ye, Kant’tan Descartes’a, Kafka’dan Flannery O’Connor’a, Picasso’dan Vincent van Gogh’a, Albert Einstein’dan Nikola Tesla’ya, Agatha Christie’den Isaac Asimov’a, tarihin akışına yön veren pek çok insanın gündelik hayatına kısaca göz atabilecek, onların deneyimlediği yaratım sürecini inceleme fırsatı yakalayacaksınız.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular