Ana SayfaSözler ve MesajlarSamet Ağaoğlu Sözleri

Samet Ağaoğlu Sözleri

Samet Ağaoğlu Sözleri

Yüzü maskesiz, perdesiz insandan korkulmaz, sade bu nitelik bile ortak yolculuk için yeter.

Bir milletin, gelecek kuşaklar adına istiklalden vazgeçmeye hakkı yoktur.

Batı emperyalizmine ve kapitalizmine karşı ilk ciddi ve sonu tam bir zaferle biten kavga, Anadolu mücadelesidir.

Gözlerimizi ebediyen kapamadan bir saat evvel bütün hayatımızı hatırlamak mümkün olsaydı bu hayatın arkadaşlıklardan, onların iyi ve fena hâtıralarından ibaret olduğunu anlayacaktık.

Evet, basın demokrasilerde ahlak prensipleri içinde çalıştığı zaman dördüncü kuvvettir. Ama bu prensiplerden yoksun bir basın tahrip yolunda birinci kuvvet.

Menderes’in dini inancı dostlarının, düşmanlarının tartışma konusu oldu. Allah’a inanıyordu. Hayatını çerçeveleyen her şey bu imanı Menderes’e derinden aşılamıştı.

Adnan Bey’in Eyüp Sultan’ı ziyaretleri, camilere halılar hediye etmesi, büyüklü küçüklü birçok caminin aynı zamanda onarılmasına emir vermesi, müsteşarına iftarlar tertiplemesi gibi hareketleri göze batıyordu.

(Menderes) bir akşam da Karpiç’te bana bir köylü kızına olan aşkını, onunla son görüşmesini yine ağlayarak anlatmıştı.

Son yüzyılda Atatürk’ten sonra halkça Menderes kadar sevilmiş adam yoktur.

Karşı karşıya iki politikacı düşününüz, zekâları, akılları, hitabet kudretleri, bilgileri eşit. Fakat biri güzeldir, biri çirkin… Halk çirkini bırakıp güzelin arkasından gidecek.

Toprak, insana beklemesini, dua etmesini, ümidi hayatın büyük kuvveti yapmasını öğretir.

Politika hayatı, kıskançlık, dalkavukluk, yüze gülme, arkadan hançerleme, iftira, hıyanet, vefasızlık kazanında kaynamaktan ibaret!

Bir siyaset adamı ne söyleyeceğini değil, ne söylemeyeceğini tespit etmeli. Bunun ötesinde ağzından çıkan sözlerin zararı olmaz…

Bu memlekette tezvir ve iftira makineleri kırılıp yok edilmedikçe politika çok zor yapılır, demokrasi çok zor kurulur.

Samet Ağaoğlu Alıntıları

Arkadaşım Menderes

Evet, basın demokrasilerde ahlak prensipleri içinde çalıştığı zaman dördüncü kuvvettir. Ama bu prensiplerden yoksun bir basın tahrip yolunda birinci kuvvet!

Devlet mekanizması dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de birbirine geçmiş iki halkadan ibarettir: Protokol-bürokrasi!

Menderes klasik anlamı ile bir idealist. Kafasında hayal ettiği bir Türkiye vardı. Bu hayali gerçekleştirmek için çırpınıyordu. Hataları, günahları bu uğurda olmuştu. Yine bu uğurda başını cellada verdi.

Atatürk büyük nutkunda “Arkadaşlarım inkılap kendi idrak seviyelerini aştıkça beni yalnız bıraktılar.” diyor.

Öğretmen Gafur

Ah, bu kalp, ne kadar garip şeydir! Hem her uzviyetten ziyade sarf ettiriyor, hem de vefasızlık ederek birdenbire terk ediyor!

İnsan ruhu, herkesin kolaylıkla söylediği gibi karanlık bir kuyuya benzemez. Aksine olarak içi ışık dolu bir kuyudur. Sizi gözlerinizi kamaştırarak çeken bir ışık içinde iner, inersiniz! Işıklar durmadan renk değiştirirler, her renk sizi biraz daha derine götürür.

Aşina Yüzler

Daha 20 yaşında şair olarak basın dünyasına ayak bastığı gün nasılsa; daha 25 yaşında üniversite kürsüsü basamaklarını tırmanırken, 35 yıl sonra tek parti devrine son vermiş yeni bir partinin kurucuları arasına girerken de hemen hemen aynıydı.

Politika hayatı, kıskançlık, dalkavukluk, yüze gülme, arkadan hançerleme, iftira, hıyanet, vefasızlık kazanında kaynamaktan ibaret!

Yassıada, Kayseri ve Toptaşı Cezaevi Günlükleri

Şimdi anlıyorum, en korkunç işkenceler psikolojik vasıtalarla yapılıyor. Hasretler yaratmak, arzular uyandırmak, ümitler vermek ve bunların ateşi içinde yakmak…

Kuvayı Milliye Ruhu

Kendisine soyadı olarak bu ismi seçen, “Ne mutlu Türk’üm” diye haykıran adama, milliyetçilik dışında bir fikir, bir eğilim yakıştırılamaz.

Babamın Arkadaşları

Gözlerimizi ebediyen kapamadan bir saat evvel bütün hayatımızı hatırlamak mümkün olsaydı bu hayatın arkadaşlıklardan, onların iyi ve fena hâtıralarından ibaret olduğunu anlayacaktık.

Samet Ağaoğlu’nun Hayatı ve Eserlerine Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Samet Ağaoğlu’nun hayatı ve eserleri yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular