Ana SayfaSözler ve MesajlarHıfzı Topuz Sözleri

Hıfzı Topuz Sözleri

Hıfzı Topuz Sözleri

İnsanın gençliği kimlik kartında yazılı olan yaşıyla değil, yüreğinin gençliğiyle ölçülür.

Dünya bir tiyatrodur, dedi, kadınlar, erkekler hepsi oyuncudur.

Günleri saymak yaşadığımızı idrak etmek demektir. Günleri sayıyorum.

Yazar, her şeyden önce zamanına ayak uydurmasını bilen, halkıyla ve bütün insanlıkla birlikte dünyanın mutluluğu için dövüşen bir kişidir. Yazarın bu alandaki sorumluluğu devlet ve siyaset adamlarının sorumluluğundan hiç de az değildir.

Padişahım, din ve mezhep insanların ancak manevi yapısına hükmeder. Onlara ahretin nimetlerini vaat eder. Milletlerin haklarını belirleyen güçler ise din ve mezhep değildir. Din, dünya işlerine müdahale ederse fayda yerine zarar verir.

Ağabey,  ben sultanların, diktatörlerin, zalimlerin ve yandaşların mutlaka yıkılacağına inanıyorum. Bunları göreceğiz.

Nitekim Mustafa Kemal’in öngörüleri doğru çıktı. Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Karadağ 8 Ekim. 1912’dr aralarında anlaşarak Osmanlı Devletine savaş ilan ettiler. Bu devletlerin amacı Türkleri Avrupa’dan atmaktı. Böylece, ‘Balkan Savaşı’ başlamış oldu.

Sorun çok ciddi. Dilde bağımsızlığımız elden gidiyor. Bu bir kültür sorunudur. Yavaş yavaş Fransızların ve İngilizlerin egemenliği altına giriyoruz. Önce ekonomik bağımsızlığımızı yitirdik, sonra da kültürel bağımsızlığımızı. Bunu siyasal bağımsızlık izleyecek. Neye varacak bunun sonu?

Bazı genç şairler modern olsun diye mevzusuz şiir yazmak yoluna sapıyorlar. Size tavsiye ederim, gayeli şiirler yazınız.

Gönül böyle kırılmış bir haldeyken hayaller kurup güzel şeyler yazmanın imkânı var mı?

Sen darbe yapmayı, ev basmak mı sandın? İşte sonun böyle okur. Çocuk yapmaz onun yaptığını, gösteri başka şey, darbe başka şeydir.

Gerçekte Birinci Dünya Savaşı’nın temelindeki en büyük neden, gelişmekte olan kapitalizmin hammadde ve pazar arayışı yüzünden ülkelerin birbirlerine düşmeleriydi. Konu tamamen ekonomikti, kapitalizmin bunalımıydı milliyetçiliğin de buna araç edilmeseydi.

Pezevenk dünyada şeytanın yapamayacağı hainliği iki lira için yapardı.  Maksadının ne olduğunu bildirmeden insanları ölüme sürüklemedi mi?

Cumhuriyette padişah, imparator, sadrazam falan yoktur. Ülkenin padişahı da, imparatoru da, kralı da hep halktır.

Cepheye gidip savaşmak istiyorum. Tek istediğim şey, silâha sarılıp düşmanın karşısına çıkmak. Hain adamlar, koca imparatorluğu nasıl çökerttiler? Selanik ve Manastır’ı nasıl düşmana bıraktılar? Bunların hesabını soracağım.

Bir milletin bütün hakları ne zaman devletin sağlam garantisi altında olursa o millet iyiyi ve doğruyu arar, bilgi ve kültür sahibi olmaya yönelir.

Bir devletin yok olma zamanı gelince Tanrı her şeyden önce devlet reisinin aklını alır. Bizde de dönemin padişahı çıldırmış durumdadır.

20.yüzyılın ilk yarısında taslamaları, fıkraları dillerden düşmeyen, berduş kılıklı, yarı çılgın, paraya hiç metelik vermeyen bir halk sanatçısı vardı. Ona Neyzen Tevfik diyorlardı.

Hıfzı Topuz Alıntıları

Hava Kurşun Gibi Ağır

Dövüşebilirim doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum her şey için, herkes için. Yaşım başım buna engel değil.

Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz.

Hasep mezhep, kan, soy sop işinde yoğum. Çünkü ne soyu sicilli bir buldoğum, ne de tecrübeli tavşan.

Sait Faik iyi bir yazar, ama hâlâ istikbalde ne yapmak istediğini bilmiyor, yazarlığın sorumluluğunu anlamamış ve daima işin kolayına ve cilasına kaçan bir delikanlı…

Vatanı Sattık Bir Pula

Dünyada ne gördük ki ölümden de kaçılsın.

Cahilliği ve köleliği kabullenen milletler ise hem alçak, hem de hain olurlar.

Başın Öne Eğilmesin

Sola karşı olanlar dergiye kulp takacak bir bahane buluşturdular. Çünkü Görüşler’in G’si yukarıdan bakıldığı zaman orağa benzetiliyordu! Başlıkta çekiç yoktu, ama orak da başlı başına bir komünist propagandası sayılmaz mıydı?

Oysa insan ıstıraplarını, duygularını söylemek için mutlaka birine muhtaçtır.

Vatanı Sattık Bir Pula

İstibdada karşı birlikte savaşacağız. Mutlaka selamete ulaşacağız.

Bir toplumu bir süre susturabilirsin, toplumun bir bölümünü de çok uzun bir süre susturabilirsin. Ama bütün toplumu yüzyıllar boyu köle gibi kullanamazsın. Baskı ve şiddet patlamalara yol açar. Bu patlamanın ne zaman olacağını önceden kestiremezsin.

Gazi ve Fikriye

Düşmanların bayrakları babalarımızın ocakları üstünden ve mabetlerimizin çevresinden çekilinceye kadar savaşmayı sürdüreceğiz. Kendi hükümetimizin yönetimi altında bedbaht ve mutsuz yaşamak, yabancı esareti altında kavuşacağımız mutluluklardan bin kez üstündür.

İki kadın beni sevdi. Biri ben olduğum için, hiç bir şey beklemeden. Öteki ise mevkim için.

Her büyük adam gibi Mustafa Kemal Paşa’da da yıldızının parıltısıyla gözleri kamaşmamış ve talihinin ihtiraslı aşkından habersiz olanların sadeliği ve alışkanlığı vardı.

Elbet Sabah Olacaktır

Tevfik Fikret de hazırladığı yazıları sansürden geçirmek zorundaydı. Ve o koşullarda özgürlük savaşı veriyordu.

Çılgın ve Özgür

Ney benim en büyük hayat arkadaşım, en vefalı ve sadık dostumdur. Para için onu dudaklarıma götürmeyi Ney’ime hakaret sayarım.

Hıfzı Topuz’un Hayatı ve Eserlerine Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Hıfzı Topuz’un hayatı ve eserleri yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular