Ana SayfaBilimMısır Mitolojisi

Mısır Mitolojisi

Mısır Mitolojisi – Geraldine Pinch

Tür:Din – Mitoloji
Yazar:Geraldine Pinch
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Say Yayınları
Karakterler

Horus, Seth, Osiris

Konusu

Mısır mitolojisi, eski Mısır kültürünün inanç yapısını ifade etmek için kullanılır. Eski Mısır’da yaşamın her yönü, dünyanın yaratılışı ve tanrılar tarafından sürdürülmesiyle ilgili hikâyeler konu ediniyor.

Mısır Mitolojisi Özeti

Dünya eskiden karanlık suların egemenliği altındaydı. Yaşam yoktu, sadece karanlık ve kargaşa vardı. Bir gün sullar çekildi ve bir ada oluştu. Bir kuş gelip burada yumurtladı. Böylelikle yaşam başladı.

Daha sonları insanlar ve hayvanlar çoğaldı. Bunlar arasında mücadele başladı. İyileri Horus, kötüleri de Seth temsil ediyordu. Seth çölün ve kuraklığın, kıtlığın ve adaletsizliğin temsilcisiydi. Horus ise yeşil ovaların, yaşam ve düzenin temsilciydi. Bu savaşı en sonunda Seth kaybeder. Böylelikle yeni bir düzen başlar.

Aynı zamanda Osiris vardı. O kıyamet mahkemesinin başkanı olarak görülüyordu. İyilerin yaptığı iyilik ve kötülüğü tartıyor iyi olanları cennete, yıldızlara, kötüleri ise öldürerek yok ediyordu. Dolayısı ile bu dünyada üstüne düşen iyiliği yapanlar yıldızlar ve cennete kötüler ise acıya ve yok oluşa mahkûmdurlar.

Mısır Mitolojisi-Eski Mısır Tanrıları Tanrıçaları ve Mitleri – Kitap Açıklaması

Eski Mısır modern insanın imgelemindeki yerini 19. yüzyılda yapılan ilk keşif ve kazılardan bu yana gitgide sağlamlaştırıyor. Eski Mısır’a duyulan hayranlığın sebebini mimarlık harikaları ve sanat eserlerinin yanı sıra mitolojik ve dinsel anlatılarda da buluyoruz. Sanduka Metinleri, Tapınak Metinleri ve Ölüler Kitabı gibi metinler aracılığıyla günümüze ulaşan bu anlatılar Eski Mısırlıların dünyayı algılayışına olduğu kadar kolektif bilinçaltına da ışık tutuyor. Geraldine Pinch Mısır mitleri, tanrıçaları ve tanrılarıyla ilgili ayrıntılı yorumlarını Mısır tarihi ve kültürüyle ilgili açıklamalarla destekleyerek sizlere ideal bir Mısır mitolojisine giriş kitabı sunuyor.

Mısır Mitolojisi mumyalar, binlerce yıllık lanetler, güçlü firavunlar ve gizemli piramiter gibi popüler kültür ikonlarının gerisinde neler yattığını öğrenmek isteyenler için çok uygun bir kitap.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular