Zira aylak olmak; mevsimlere yabancı düşmek ve sonsuzluğa doğru haşmetle ve vakur bir tevazu ile seyreden hayat kafilesinin dışında kalmaktır. ( Ermiş)
Elem, bugüne boyun eğmiştik ile gelecekten umudun arasındaki altın halkadır. ( Kum ve Köpük )
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

ünlü bir yazarın hatırlamadığı bir kadından aldığı mektuptan oluşan inanılmaz bir aşk hikayesi...
Uzun felsefi eserlerden sonra rahatlıkla okunabilir türden bir kitap okumalıyım. önerisi olan var mı?
Ya her şeyi görebilecek, yapabilecek kadar gelişmemişsin ya da bunu yapmak için rahatından, kendini beğenmişliğinden, ne bileyim işte bir şeylerden fedakârlık etmek istemiyorsun. ( Anna Karenina )
“İzlerden insanların yüreğini okurum. Hangi yöne gitmişler, ne düşünerek, nasıl düşünerek gitmişler bilirim. Sevinçli mi, öfkeli mi, küskün mü, kederli mi, içi karanlık mı bilirim. Aydınlık mı, dost mu düşman mı bilirim.” ( İnce Memed 3 )
Cengiz Aytmatov, Sovyet Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyası’nın ünlü yazarlarındandır ve Türk kültür zenginliğini dünyaya tanıtmıştır.

Cengiz Aytmatov, “Dişi Kurdun Rüyaları” ve ''Elveda Gülsarı'' adlı romanlarında sadece insanların değil hayvanların da psikolojisini başarıyla anlatmıştır. Kurt, at gibi hayvanlara romanlarında yer vermiş, onlara insani özellikler atfetmiş ve bunda başarılı olmuş dünyadaki ender yazarlardan biridir.
Hiç kitap okumayan biriyim 😂 ancak okumak istiyorum. Ne tür kitaplardan okumaya başlamalıyım
Yüzyıllardır en popüler edebi türlerin başında gelen roman; Türk ve Dünya klasikleri, fantastik, polisiye, macera gibi türlerle farklı zevklere hitap etmeye devam ediyor. Romanlar; Değişen tarihi, dünyayı, insanları ilgilendiren her olayı ve olguyu kendisine konu edinmiştir. Peki size en yakın gelen romanlar nelerdir sorusuna cevabım:

Victor Hugo: Bir İdam Mahkûmunun Son Günü
George Orwell: 1984
Sir William Gerald Golding: Sineklerin Tanrısı
İlber Ortaylı: Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
Gabriel Garcia Marquez: Kırmızı Pazartesi
Orhan Pamuk - Veba Geceleri
Sabahattin Ali'nin 1943 yılında yayımladığı Kürk Mantolu Madonna bence en çok okunanlar listesinde olmayı hak eden kitaplardan biridir.
Dünyada akla değer veren yok madem, aklı az olanın parası çok madem, getir şu şarabı, alsın aklımızı, belki böyle beğenir bizi el âlem!
yazarın henüz 10 yaşındayken yaşamış olduğu olayları ele alması dikkatimi çekti, ve bunun üzerine okumaya başladığım bir kitap haline geldi. Bitirince incelememi sizlerle paylaşıcam.
en çok okunanlar listesine girmeyi başaran ahmet ümit'in kayıp tanrılar ülkesi kitabını çok merak ediyorum. ilk fırsata okunacaklar listemde :)
Küçük prens kitabı ile tanıdığımız Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint Exupéry (29 Haziran 1900 - 31 Temmuz 1944), Fransız pilot, yazar ve şairdir. Özellikle "Küçük Prens" (Le Petit Prince) isimli eseriyle ünlenmiştir.

31 Temmuz 1944'te uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulunmuştur.
Savaştan kaçmak için özgürlükler diyarı İsviçre'ye giden, Ferdinand'ın askere alınmasıyla başlayan, kendisiyle, eşiyle ve ülkesiyle olan iç savaş hakkında çok güzel psikolojik analizler içeren, muhteşem bir eser.
Okunması gereken kitaplardan biri olduğunu belirtmem de fayda görüyorum.